"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Kanser hastası annesine söz vermiş

Sevgili Güzin Abla, ben 24 yaşındayım. 12 yaşından beri çalışıyorum; kendi ayaklarımın üstünde durmayı öğrendim. İlkokul mezunuyum. Okuyamadım çünkü hep çalıştım.

Sevdiğim gençle bir yıla yakındır birlikteyiz ve birbirimizi gerçekten çok seviyoruz. Annem onu sevdiğimi biliyor, bana güvendiğini, yanlış bir şey yapmayacağıma inandığını söylüyor. Sevdiğim genç bir internet cafe açtı, maddi konuda çok zorlandı, borçlandı. Neyse ki bu sorunu bitti.

Ama asıl sorun sevdiğim gencin annesinin kan kanseri olması... Biz tanışmadan önce annesine söz vermiş "Sen kimle istersen onunla evleneceğim, hiç itiraz etmeyeceğim" diye... Zamanında annesini çok üzmüş, hastalığının sebebi olarak da kendini görüyor çünkü. Annesini kırmak istemiyor.

Onunla ilk tanıştığımızda bana annesinin durumunu ve verdiği sözü anlatmıştı. Çok üzüldüm. Zaman geçtikçe birbirimizi çok sevdik ve ayrılamadık. Şimdi sürekli bana evlilikten bahsediyor, tek dileği benimle evlenebilmek. Ama bunu annesine söyleyemiyor, "hayır" cevabı almaktan korkuyor. Bana kaçmaktan söz etti ama ben kabul etmedim. Ben de annemi üzmek istemem. Biz nasıl evlenebiliriz

RUMUZ: Nazire Bakrak


Oncelikle, annesinin seni istemeyeceğini nereden biliyorsunuz? İnan pek çok üniversite mezunundan daha düzgün bir ifaden var. Hele bir annesiyle tanıştırsın seni, "Benim mutlu olmamı istemez misin? Bak senin de onu çok seveceğini biliyorum, seni tanıştırayım. İstemezsen, onu çok sevdiğim halde, sana söz verdiğim için evlenmeyiz. Ama bir kez gör, eminim seveceksin" desin annesine.

Annesine sevgiyle sarıl, ilgi göster. Öylesine hayatı pamuk ipliğine bağlı bir insanın elbette sevgiye ve ilgiye ihtiyacı vardır.

Bakarsın oğlunun mutlu olacağına inanır; size onay verir. Böyle önyargılı olmayın... Hele kaçmak, annesinin ölümüne neden olabilir ki, asıl o zaman vicdan azabı çekersiniz.

İlaç kampanyasını başlatan Vicdan Hanım’ı kaybettik

Sağlık Bakanlığı hayatımızla oynuyor" yazınıza karşılık, size "hayati önem taşıyan ilaçlarla" ilgili bir kampanya öneren Vicdan Yılmaz, geçtiğimiz cuma günü geçirdiği beyin kanaması sonucu aramızdan ayrıldı. Birlikte gittiğiniz kampanya doğrultusunda çalışmalarına başlamıştı ve insanların mağduriyetini giderme çabası içindeydi. Fakat ömrü buna izin vermedi.

Bu konu ile ilgili e-mail’ler hálá gelmekte. Protesto amacıyla kendisine e-mail gönderen okurlarınızın neden cevap alamadıklarına böylece bir açıklık getirmek istedik.

Vicdan Yılmaz, Almanya’da hukuk eğitimini tamamlamış, evli, 2 çocuk annesi, toplumsal konularda çok duyarlı bir hanımdı... Hastalığı bir kan hastalığı idi. Bir kaza sonucunda dalağının yarattığı bir problemdi. Kan seviyesi, son olarak 23.000’e düşünce kendisini kaybettik.

Bundan sonra kampanyayı ben takip edebilirim. Gelen protestoları volkan_tuncer_2000@hotmail.com ya da volkan_tuncer_2000@yahoo.com e-mail adreslerime yönlendirebilirsiniz. İlginizden ve hassasiyetinizden dolayı çok teşekkür ederim. Bu ülke Vicdan Yılmaz ve "Güzin Abla" gibi insanlara çok şey borçlu...

Volkan TUNCER


Hayati önemi olan ilaçlarımız için imza kampanyası" başlığıyla 17 Temmuz’da yayınlanan köşe yazımda, bana bu kampanyayı öneren ve Sağlık Bakanlığı’nın bu konudaki yasasının iptali ve Danıştay’a giden davayı desteklemek amacıyla okurlarımdan da protesto mail’leri bekleyen sevgili bir insanı, Vicdan Yılmaz’ı kaybettiğimize inanamadım...

Kendisini hiç görmemiştim, sadece birkaç kez yazışmıştık. Bana bu acı haberi yeğeni Volkan Yılmaz ve aile dostu Volkan Tuncer verdi. Şok geçirdim. Çünkü annemi kaybettiğim hafta, kendi ölümünden iki gün önce bana annem için taziyede bulunmuştu. Bu ne garip bir kader diye düşündüm.

Bizler bu kampanyayı, protestolarımızı yukarıdaki adreslere yazarak onun anısına sürdüreceğiz.

İş Bankası Kültür Yayınları’ndan iki çocuk klasiği

Sevgili okurlarım, annemin vefatından önce tercüme ettiği, benim de bir süre önce yine çevirisini yapıp hazırladığım iki çok değerli çocuk kitabı, İş Bankası Kültür Yayınları tarafından satışa sunuldu.

İş Bankası Kültür Yayınları, çok önemli bir görevi üstlenerek, piyasadaki çocuk ruhunu zedeleyecek, vurdulu kırdılı, polisiye ağırlıklı kitaplar yerine, klasikleşmiş, romantik, çocuğa sevgiyi, insanlara karşı saygılı olmayı, hayvan sevgisini, çalışkanlığı ve dürüstlüğü aşılayan kitapları yayın hayatına sundu.

Okuma alışkanlığı edinmeye hazır genç beyinlere bu tür kitapları önermenin yararlı olacağını düşünüyorum.

Bu arada da hem kısa süre önce kaybettiğim anneciğim Güzin Sayar’ın Comptesse De Segur’den çevirisi "Bir Eşeğin Anıları", hem de benim Hector Malot’dan çevirim "Kimsesiz Kız" piyasaya çıktı. Ayrıca bu klasikler arasında Oscar Wilde’ın "Mutlu Prens" kitabı da bulunuyor.

Bu yaz aylarında çocuklarınıza kitap sevgisini aşılamak için özellikle tavsiye ediyorum.

Aşırı tüylenmeden şikayetçiyim

Ablacığım sizden bir ricam var; hep İstanbul’daki güzellik merkezlerini yazıyorsunuz. Biz Adana ya da diğer kentlerdeki genç kızlar ve kadınlara yardım edemez misiniz? Çünkü ben de aşırı tüylenme nedeniyle iyi bir merkez arayan genç bir kadınım. Ama lazer epilasyon için kime başvuracağımı bilemiyorum. Siz ise hep İstanbul’daki merkezleri yazıyorsunuz. Benim için araştırır mısınız?

RUMUZ: Bir Adanalı genç hanım


Valla doğru söze ne denir sevgili kızım, çok haklısın. Ne yapayım, İstanbul’da oturduğum için araştırma yapmak için en uygunu tabii ki yakın çevrem oluyor.

Senin için ve senin gibi o yörede oturan genç hanımlar için araştırma yaptım sonunda ve işte lazer epilasyon konusunda hem uzmanları hem de teknoloji açısından güvenebileceğin iki merkezin telefonlarını yazıyorum size... Adana Kozmed:

(0322) 459 29 66 -

Mersin: (0324) 238 97 27
X