MANİSA HABERLERİ

Kanser hastaları psikolojik destekle hayata bağlanacak

Nermin UÇTU / MANİSA,(DHA)
02.02.2017 - 19:23Son Güncelleme :

MANİSA Devlet Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Uzman Doktor Murat Akyol, tedavi gören kanser hastalarının yüzde 50'sinde anksiyete ve depresyona rastladıklarını söyledi. Manisa Ruh Sağlığı Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Erol Ozan da, psikolojik desteğin hastalara katkısı olduğunu belirterek, kanser hastaları için birlikte çalışacaklarını söyledi.

Nermin UÇTU / MANİSA,(DHA)

Manisa Devlet Hastanesi Radyasyon Onkolojisi servisinde düzenlenen bilgilendirme toplantısında kanser hastalarında, hastalığın haber verilmesi sonrası başlayan psikolojik desteğin önemine dikkat çekildi. Süreç içerisinde hastalara psikolojik destek verilmesinin büyük bir öneminin bulunduğunu vurgulayan Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Erol Ozan, "Yaşamı tehdit edici ve meçhul bir gelecekte yaşayacağımızı düşündüğümüz ölümle özdeş bir kavram olarak anılmakta. Dolayısıyla bu haberin ilk alındığından itibaren çok derin bir sarsıntı, ardından öfke, umutsuzluk, karamsarlık, depresyon ve en sonda da kabullenme evresinin yaşanması beklenen ağır sarsıcı bir haber. Bu süreç psikososyal desteği gerekli kılıyor" dedi.

"DESTEKLE ENDİŞE AZALIYOR"

Psikolojik desteğin hastalar üzerinde olumlu etkileri olduğunu dile getiren Doç. Dr. Ozan, "Kişinin bu sarsıcı haberi aldığı andan itibaren büyük bir mücadele girdiği hissiyle bu işe soyunması, bazen sanki mücadele edemiyormuş, buna teslim olmuş hissi de barındırıyor. Aslında bu bir ölüme meydan okuma değil kalan yaşam süresini daha nitelikli hale getirmeyle alakalı bir mücadele. Tümden yaşadığı depresyonun, çaresizliğin, umutsuzluğun, ortadan kalkması belki mümkün olmuyor ama yapılan, duygusal derinliği olan bir görüşmenin ardından şunu söyleyebiliyor: 'Birkaç gecedir daha rahat uyuyorum.' Ya da endişe eskisi kadar şiddetli panik atak düzeyine varmayabiliyor. Ne kadar destek verebilirseniz o oranda fayda sağlanıyor diye düşünmekte daha gerçekçi olur" diye konuştu.

"HASTALARIN YÜZDE 50'SİNDE DEPRESYON GÖRÜLÜYOR"

Manisa Devlet Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Birim Sorumlusu Medikal Onkolog Uzm. Dr. Murat Akyol, hastanede tedavi ettikleri kanser hastalarının yüzde 50'sinde depresyon ve anksiyete görüldüğünü söyledi. Akyol, "Kolon kanseri hastalarında yüzde 30 oranında anksiyete depresyon dediğimiz en sık psikososyal rahatsızlıklar var. Bunlar sadece hastanın ruhsal durumunu etkilemiyor, tedavide sağ kalma, tedaviye uyumu, çevresine olan ilişkilerini de etkiliyor. O yüzden bizim kendi hastanemizde yaptığımız araştırmalarda meme kanseri ve kolon kanseri hastalarında anksiyete oranlarının yüzde 30, depresyon oranlarının yüzde 56 gibi yüksek oranlarda çıktı. Anksiyete ve depresyonla ilgili tedavide destek, hastaların tedaviye uyumlarını arttırıyor, sağ kalmayı etkiliyor. Çünkü bu hastalarda kemoterapi aldığı dönemlerde kemoterapinin yan etkisiyle hem yaşam kalitesi bozuluyor. Bunun için depresyon ve anksiyete yönelik destekler çok önemli" dedi.

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Kanser hastaları psikolojik destekle hayata bağlanacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Şubat 2017 tarihinde saat 18 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kanser hastaları psikolojik destekle hayata bağlanacak haberi güncellenecektir.

MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ

22 Ekim 2018, Pazartesi
 • İmsak
  05:57
 • Guneş
  07:19
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  16:01
 • Akşam
  18:31
 • Yatsı
  19:47
Sayfa Başı