Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kanser finish çizgisine dayandı

  A.A
  01 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 30 Nisan 2011 - 22:48

  Kanserin 18 çeşidinin kök hücresini tespit eden bilim insanları, kanser tedavilerine yönelik aşı üretme aşamasında. Böylece dünyada her yıl 5 milyon kişinin kanserden ölmesi önlenebilecek.

  HÜCRESEL Tedavi ve Rejeneratif Tıp Derneği ve Sağlık Bakanlığı Kök Hücre ve Kemik İliği Nakli Bilim Komisyonu Başkanı, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman İlhan, ABD Başkanı Barack Obama’nın başkan seçildiğinde, ilk demecinde, kök hücre araştırmalarının önünü açtığını söyledi.

  Aşısını yapabiliriz

  Türkiye’de Hücresel Tedavi Derneği’nin konuyla ilgili çalıştığını belirten Osman İlhan, şunları söyledi: “Önümüzdeki günlerde artık Türkiye’de, akciğer, beyin, mide ve bağırsak kanserini tedavi eder hale geleceğiz. Biz diyoruz ki bu kansere yol açan kök hücreyi bulabilirsek, buna yönelik aşı yapabiliriz. Bakanlık da bu konuda büyük bir destek sağlıyor. Önümüzdeki günlerde artık hedeflenmiş tedaviye doğru gidiyoruz. Türkiye’de de artık yakın zamanda kanseri tedavi edeceğimize inanıyorum.” Osman İlhan, birçok multi miyelom (kemik iliği kanseri) hastasının, yanlış yönlendirildiğini söyleyerek hastalığın en önemli belirtileri kemik ağrısı olduğu için hastaların, fizik tedavi ve ortopediye gittiğini belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı