ANKARA HABERLERİ

Kanser cerrahisinde ‘3D’ teknolojisi

AA
18.12.2017 - 15:09Son Güncelleme :

Türk bilim insanları, kanserli hastalarda organ içinde yerleşen tümörü gerçeğine uygun şekilde gösteren 3 boyutlu(3D) plastik prototipler geliştirdi. Prototipler, hekime zor vakalarda ameliyata girmeden önce 3 boyutlu organı detaylı inceleme ve ameliyatın seyrine karar verme imkânı sağlıyor.

AA

Türkiye’de savunma sanayinin ardından ilk olarak Sağlık Bilimleri Üniversitesi bünyesindeki Gülhane Medikal Tasarım ve Üretim Merkezi’nde(METÜM) hizmete giren teknolojik cihaz hakkında bilgi veren METÜM Müdürü ve Diş Hekimi Doç. Dr. Simel Ayyıldız, özetle şunları söyledi:

TÜMÖR MODELLENİYOR

“Plastik materyalden tümör modelleniyor. Örneğin, kafa tabanında meydana gelen bir tümör olgusunda, kafatasını ayrı, tümörü ayrı renkte, damar ve sinirleri, bunlara yakınlıklarını ayrı renklerde üretiyoruz. Bu şekilde modellerimizde, hekimin ameliyat öncesinde hastasındaki sorunu 3 boyutlu olarak net bir şekilde görebilmesini sağlıyor.

Kanser cerrahisinde ‘3D’ teknolojisi

ANESTEZİ DE AZALIYOR

Hekim, zorlu vakalarda hastadan önce, geliştirilen model üzerinde ameliyatı çalışabiliyor. Böylelikle hem ameliyat sırasında olası bir sürprizle karşılaşılma olasılığı azaltılıyor hem ameliyat süresi kısalıyor hem de hastanın aldığı anestezi miktarı azalıyor. Bunlar, hastanın iyileşme sürecini de olumlu etkileyen faktörler oluyor.” 

METÜM’de ayrıca ihtiyaç doğrultusunda kişiye özel sert doku kayıplarının giderilebilmesi için kafatası, göğüs, çene, omurga ve yüz gibi bölgelerde kullanılmak üzere titanyumdan vücut parçaları da protez olarak üretiliyor.

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kanser cerrahisinde ‘3D’ teknolojisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Aralık 2017 tarihinde saat 15 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kanser cerrahisinde ‘3D’ teknolojisi haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Mart 2018, Cuma
 • İmsak
  05:29
 • Guneş
  06:52
 • Öğle
  13:03
 • İkindi
  16:23
 • Akşam
  19:03
 • Yatsı
  20:20
Sayfa Başı