Gündem Haberleri

  Kangallar da zamlandı

  Hürriyet Haber
  19.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sivas'ın Kangal ilçesinde yetiştirilen Kangal köpeklerinin il dışına çıkartılması yasaklandı. Kangal yavrularının satış fiyatları da artırıldı.

  Tarım İl Müdürlüğü Enformasyon Merkezi tarafından hazırlanan projeyle Kangal köpeklerinin gen kaynaklarının muhafazasına, sistemli yetiştirmeyle ırk özelliklerinin geliştirilmesine çalışılıyor. Proje kapsamında, ayrıca yetiştiriciliğin yapıldığı ilçe ve köylerde, soy kütüğü çalışmaları başlatılarak, yetiştiricilerin ellerinde bulunan köpeklere ‘‘secere belgesi’’ tanzim edilecek. Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, Kangal köpeklerinin il dışına çıkartılması sonucu, neslinin tükenme noktasına geldiğini belirterek secere belgeli köpeklerin, kaymakamlık ve veteriner raporu olmadan il dışına çıkartılmasının yasaklandığını bildirdiler. Yetkililer, böylece Kangalların neslinin tükenme tehlikesinin önleneceğini, köpek yetiştiricisi çiftçilere ek gelir sağlanarak, gen kaynaklarının muhafazasının sağlanacağını belirttiler.

  YAVRULAR ZAMLANDI

  Bu kararlardan sonra, Kangal Köpek Çiftliği'nde de yavru satış fiyatlarına zam yapıldı. Alınan zam kararına göre 3.5 aylık çift yavru Kangal köpeğinin fiyatı, 30 milyon liradan 50 milyon liraya, 50 milyon lira olan 4 aylık yavrunun fiyatı 70 milyon liraya, 5 ay ve daha yukarı yaştaki yavrular ise 80 milyon liradan 100 milyon liraya yükseltildi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı