"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Kandırılan Ankaralı

ANKARA Büyükşehir Belediyesi yönetimince 9.10.2008 tarihinde ulaşıma yapılan ikinci zam Ankara 9. İdare Mahkemesi’nce; hukuka, hakkaniyete, külfetlerin adil dağıtılması ilkesine ve kamu yararına aykırı bulunmuş ve yürütmesinin durdurulmasına karar verilmişti.

Bu karar nedeniyle 1,50 YTL’den 1,70 YTL’ye çıkan tek binişli belediye toplu taşım bilet fiyatları ile otobüs ve özel otobüslerin bilet fiyatları tekrar 1,50 YTL’ye, çok binişli kartlar ise 1,40 YTL’den 1,20 YTL’ye düşmesi gerekiyordu.

Oysa EGO Genel Müdürü Ömer Ulu açıkladığı UKOME kararında 1 kuruşluk indirime gittiklerini ifade etmiştir.

Ankara 9.İdare Mahkemesi 2008 yılının ikinci zammı için yürütmenin durdurulması kararı vermiştir. Bu kararın anlamı çok açıktır. Bilet fiyatları 2008 yılı ocak ayı değerine düşecek yani 20 kuruşluk zamlar geri alınacaktır. Ancak önce karara uyacağız açıklaması yapıp, 20 kuruş indirim yerine 1 kuruşluk indirim yapmak tüketicilerce dalga geçmektir. Bu yargı kararlarına saygı değil yargı kararlarını ’tii’ ye almaktır. Tüketiciye ve yargıya yapılan çok büyük bir saygısızlıktır. Bu Ankaralıya küfretmektir, bu küfürlerini iade ediyoruz. Bir kuruşunuzu alın başınıza çalın diyoruz. Üstelik buna ’mahkeme kararına uyarak ulaşımda indirime gittik’ demek yeni bir tür mizah anlayışı olsa gerekir. Soruyoruz; EGO yetkilileri kendilerini Levent Kırca’nın skeçlerindeki oyuncu mu sanıyorlar acaba? Eğer bu karar bir mizah unsuru değilse, dünyanın hiçbir ülkesinde böylesine bir sululuk görülmemiştir. UKOME gibi bir kurulun ve Ankara Valiliği’nin bu gayri ciddiliğe ortak olması ise akıl alır iş değildir. Sözde 3 gündür indirim uygulanıyor. Hiçbir otobüs veya dolmuş şoförünün tüketiciye bir kuruşlarını iade ettiğini tespit edemedik. Çünkü piyasada dolaşımda bir kuruş yoktur. Yani pratik olarak bu kararın uygulanma olanağı yok.

Akay Kavşağı kararında ortalığı germek için elinden geleni yapan Büyükşehir Yöneticileri ve Başkanı ’yargı karalarına uyacağız’ açıklamaları yapıyordu. Yargı kararlarına uyma anlayışlarının ne olduğu ulaşım zammı davası ile ortaya çıktı ve gerçek yüzlerini tüketiciler bir kez daha görmüş oldu.

TÜDEF olarak bu gayri ciddiliği, tüketiciye, yargıya bir hakaret olarak görüyoruz. Bu hakaretin hesabını yine yargı önünde soracağız. Başta Büyükşehir Belediye Başkanı ve EGO Genel Müdürü olmak üzere karara uygulamayanlar hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacağız. TS Hakem Heyetlerine müracaat ederek 11 aydır hukuka, hakkaniyete ve kamu yararına aykırı olarak alınan keyfi zam tutarlarını geri alacağız.

Ali ÇETİN-TÜDEF

Genel Başkanı


Ankara halkı Belediye’nin müşterisi mi

EGO Genel Müdürü’nün "Ulaşım hizmetlerinde zararına çalıştıkları" açıklamasına tepki gösteren ÖDP Ankara İl Başkanı Cevat Özdemir soruyor: "Herkesin hakkı olan kamusal ulaşım ne zamandan bu yana bir kar kapısıdır?

Ankara
halkı belediye için müşteri midir? Ama bu ilk değil. Melih Gökçek, daha önce de ’suda büyük indirim’ diyerek suya aslında zam yaparken şimdi de mahkeme kararıyla dalga geçerek ulaşımda 1 kuruşluk indirim yapmıştır. İşsizlerin, yoksulların, dar gelirlilerin, emekçilerin temel ihtiyaçlarını oluşturan tüm ürün ve hizmetlere zam yapıyorlar.

Benzine her üç günde bir zam geliyor, elektrik zammı 1 Ekim’den itibaren yürürlüğe girecek ve buna bağlı olarak doğalgaz zammı da kapıda, yani AKP yaşamı daha da çekilmez hale getiriyor."
X