Dünya Haberleri

  'Kandil'de gizli savaş var'

  ANKA
  26.08.2006 - 12:00 | Son Güncelleme:

  İngiliz Times gazetesi, Kandil Dağı bölgesinde gizli bir savaşın yaşandığını yazdı. Haberde, “Kürtler yine sürüldü ama bu sefer İran tarafından” ifadeleri yer aldı.

  Times muhabiri Ned Parker’ın haberinde, “Irak Kürdistan bölgesinin izole edilmiş Kandil Dağı kesiminde gizli bir savaş devam ediyor” ifadeleri yer aldı. İran’ın Nisan ayından bu yana bölgeyi bombaladığı kaydedilen haberde, PKK’nın bölgeyi terk etmeyi kabul etmediği sürece saldırıların sürecek gibi göründüğü değerlendirmesinde bulunuldu.

  “Kandil Dağı” mahreçli haberde, İran’ın saldırılarının başladığı günden bu yana 400 ailenin bölgeyi terk ettiği kaydedildi. Haberde, “Kürtler yine sürüldü ama bu sefer İran tarafından” ifadeleri yer aldı.

  “İRAN TÜRKİYE’YE YAKINLAŞMAK İÇİN VURUYOR”

  Times gazetesine konuşan PKK yöneticisi Murat Karayılan, Türkiye ve İran’ın PKK’yı vurmak için bir ittifak kurduğunu iddia etti. Karayılan, İran’ın Türkiye’nin dostluğunu kazanmak ve Amerika’ya bir mesaj göndermek için Kandil’i bombaladığını öne sürdü.

  Haberde, İran’ın saldırılarının yanı sıra Türkiye’nin de özellikle sınır bölgelerindeki PKK kamplarını vurduğu ifade edildi. Haberde, saldırıların Irak Kürdistan bölgesini baskı altına almanın bir yolu olarak görüldüğü değerlendirmesi yapıldı.

  KÜRT YÖNETİCİ: “PKK’NIN GİTMESİNİ İSTİYORUZ”

  Gazeteye konuşan bölgesel Kürt İçişleri Bakanı Osman Hacı Mahmut ise Kandil’in zor bir bölge olduğunu söyledi. Mahmut, “Kandil’in coğrafi yapısı nedeniyle Kürt Hükümetinden, Irak Hükümetinden kimse bu bölgeyi kontrol edemiyor” dedi. Mahmut, “PKK’nın Kandil’i terk etmesini umuyoruz” diye konuştu.

  Haberde PKK’nın Amerika ve Avrupa tarafından bir terör örgütü olarak kabul edildiği ve PKK’nın saldırıları nedeniyle 30 bin kişinin yaşamını yitirdiği hatırlatıldı. Haberde, Türk Hükümeti’ne göre PKK’nın uyuşturucu trafiğinden de yılda 40 milyon dolar gelir elde ettiği ifade edildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı