Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kandil ve Mahmur’dan gelen PKK’lılar Hakkari’de

  Behçet DALMAZ/HAKKARİ, (DHA)
  01.12.2009 - 12:58 | Son Güncelleme:

  IRAK’taki Kandil Dağı ve Mahmur Kampı'ndan 19 Ekim’de Türkiye’ye gelen 34 kişilik PKK’lı gruptan 9 kişi, bugün Hakkari’ye geldi. PKK’lı grup, Belediye Başkanı DTP'li Fadıl Bedirhanoğlu’nu ziyaret etti. Grup adına konuşan Elif Uludağ, barış için ne gerekiyorsa yapacaklarını, Kürt halkının uzattığı barış elinin geri çevrilmemesi gerektiğini söyledi.

  Teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın çağrısı üzerine Kandil'den Türkiye'ye gelen Elif Uludağ, Hüseyin İpek ile Mahmur Kampı'ndan gelen Zehra Tunç, Bülent Aka, İsmail Ayaz, Fatma İzer, Sait Şedal, Mikail Soydan ile Menevşe Soydan, bugün Hakkari’ye geldi. Grup, ilk ziyaretini Hakkari BSelediyesi'ne yaptı. Belediye önünde toplanan DTP’liler, gelen grupla tokalaşmak için birbiriyle yarıştı.

  Grup adına Kürtçe konuşma yapan Elif Uludağ, barış için ne gerekriyorsa yapacaklarını, Kürt halkının uzattığı barış elinin geri çevrilmemesi gerektiğini belirterek, bu konuda Abdullah Öcalan’ın muhatap alınmasını istedi.

  ‘KÜRTLERİN HAKKI VERİLSİN’

  Belediye Başkanı DTP'li Fadıl Bedirhanoğlu da Kürtçe yaptığı konuşmada, bir devletin devlet olabilmesi için öncelikle kendi içindeki halkları tanıması gerektiği görüşünü savundu. Bedirhanoğlu şöyle dedi:

  “Tüm dünya halkları bütün tenolojisiyle yardım etse dahi, Türkiye Cumhuriyeti Kürt halkını tanımadığı sürece ‘ben bu halkın devletiyim’ diyemez. Öncelikle devletin Kürt halkının haklarını vermesi gerekir. Bu sorunun barış yolu ile çözülmesi gerekir. Türk devleti bir yandan Kürt halkını tanımıyor, diğer yandan da ‘bu benim halkım’ diyor. Kesinlikle böyle birşey olamaz. Yüz yıllardır bu halk mücadelesini verdi. Bundan sonra da vermeye devam edecek” dedi.

  Daha sonra grup, DTP İl binasının bulunduğu Altay Caddesi'nde düzenlenen programa katıldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı