GÜMÜŞHANE HABERLERİ

Kanberli Köprüsü'nün restorasyonu tamamlandı

AA / İbrahim ÖZDEMİR
16.12.2014 - 12:34Son Güncelleme :
AA / İbrahim ÖZDEMİR

GÜMÜŞHANE (AA) - Gümüşhane'nin Canca Mahallesi'nde Harşit çayı üzerinde yer alan ve geçmişte kervan yolu olarak kullanılan tarihi Kanberli Köprüsü'nde restorasyon çalışması tamamlandı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Temel Yalçın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihin sessiz tanıkları kemer köprülerin, yapıldığı dönemin mimari ve sanatsal yapısını günümüze taşıyan, geçmiş insanların sosyal yaşantısına tanıklık eden kültür varlıkları olduğunu belirtti.

Gümüşhane'de, tarihi İpek Yolu güzergahında yer alması, bol akarsu ve dere yatağına sahip olması nedeniyle tamamına yakını Osmanlı dönemine ait birçok tarihi köprü bulunduğunu dile getiren Yalçın, "Müdürlüğümüz kültür varlıkları envanterinde 43 tarihi köprü kayıtlıdır. Bu köprülerden bazıları günümüze kadar sağlam gelmiş, bazıları bakım ve restorasyona ihtiyaç duymaktadır" dedi.

Bakım ve restorasyona ihtiyaç duyulan köprülerin, 5539 sayılı Karayolları Genel Müdürlüğünün Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanuna göre ilgili kurumun hazırladığı veya hazırlattığı plan ve projelerin Kültür ve Tabiat Varlılarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüklerince onaylanması ya da diğer kurumların taleplerinin Kültür ve Tabiat Varlılarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüklerinin tavsiye kararı doğrultusunda restore edildiğini anlatan Yalçın, şunları söyledi:

"Gümüşhane'de bugüne kadar 5 köprü restore edildi. Torul İlçesi Kalkanlı (Zigana) Köprüsü, Büyükçit köyündeki Meryemana-1 ve Meryemana-2 köprüleri, İlecik köyündeki İlecik Köprüsü ile Gümüşhane- Bayburt güzergahındaki Tohumoğlu Köprüsü'nün restorasyonları 2012 yılında tamamlandı. Bu yıl ise Karayolları 10. Bölge Müdürlüğünce ağustosta başlatılan Kanberli Köprüsü'nün de restorasyonu yapıldı."

Yalçın, Karayolları tarafından 2012 yılında restorasyon projesi alımı için ihalesi yapılan Torul ilçesindeki Ardasa ve Uğurtaşı köprüleri, Süleymaniye Mahallesi 1-2-3 köprüleri, Olucak Köyü Köprüsü, Yağlıdere Köyü Köprüsü, Yağlıdere Krom Şehri Köprüsü, Dibekli Köyü Köprüsü olmak üzere 10 köprüde daha onarım yapılacağını söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Gümüşhane haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Gümüşhane haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kanberli Köprüsü'nün restorasyonu tamamlandı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

GÜMÜŞHANE İLÇELERİ
  GÜMÜŞHANE NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   04:51
  • Guneş
   06:31
  • Öğle
   12:18
  • İkindi
   15:19
  • Akşam
   17:44
  • Yatsı
   19:12
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı