ADANA HABERLERİ

’Kanatlı Kozalaklar’ Cezaevinden Avrupa’ya Uçtu

IHA
20.09.2015 - 09:52Son Güncelleme :

‘KİTLESEL MEDYA İLE YARGI ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ’ KAPSAMINDA, ALMANYA VE HOLLANDA'DAKİ ADLİYELERDE BASIN SÖZCÜLÜĞÜ YAPAN HAKİM VE SAVCILAR ADANA ADLİYESİ'Nİ ZİYARET ETTİ. ALMAN VE HOLLANDALI KONUKLAR, ADANA CUMHURİYET BAŞSAVCISI ALİ YELDAN’IN HEDİYE ETTİĞİ, AÇIK CEZA İNFAZ KURUMUNDA HÜKÜMLÜLERİN ÇAM KOZALAKLARINDAN YAPTIĞI 'KANATLI KOZALAK' İSİMLİ KUŞ FİGÜRLERİNİ ÜLKELERİNE GÖTÜRDÜ.

IHA

‘Kitlesel Medya ile Yargı Arasındaki İlişkilerin Güçlendirilmesi Projesi’ kapsamında, Almanya ve Hollanda’daki adliyelerde basın sözcülüğü yapan hakim ve savcılar Adana Adliyesi’ni ziyaret etti. Alman ve Hollandalı konuklar, Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan’ın hediye ettiği, açık ceza infaz kurumunda hükümlülerin çam kozalaklarından yaptığı ’Kanatlı Kozalak’ isimli kuş figürlerini ülkelerine götürdü.
Avrupa Birliği (AB) projesi olarak Adalet Bakanlığı Strateji Daire Başkanlığı koordinasyonu ile yürütülen proje kapsamında, Türkiye’de ilk kez pilot adliye seçilerek Adana Adliyesi’nde geçen yıl hizmete giren Medya İletişim Bürosu’nun çalışmaları kapsamında, bir heyet Adana Adliyesi’ne geldi.
ALMANYA VE HOLLANDA’DAN YABANCI UZMANLAR ZİYARET ETTİ
Almanya’da görev yapan emekli hakim ve adliye basın sözcüsü Brigitte Koppenhöfer, gazeteci Wolfram Lumpe, Hollanda’da Arnhem İstinaf Mahkemesi’nde Basın Sözcülüğü görevini yürüten Mia Roessingh ve İletişim Bürosu Başkanı Ilse Westenenk, Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan’ı makamında ziyaret etti. Medya İletişim Bürosu’ndan sorumlu Başsavcı Vekili Cumali Tülü’nün de bulunduğu ziyarette, proje uzmanları, Türkiye’deki 5 adliyede faaliyet gösteren Medya İletişim Büroları ve Adliye Basın Sözcülüğü birimleri hakkında görüş alışverişinde bulundu. Başsavcı Ali Yeldan, geçtiğimiz yıl faaliyete başlayan, yargı ile medya arasında köprü vazifesini gören Adana Adliyesi Medya İletişim Bürosu’nun çalışmaları hakkında heyete bilgi verdi. Medya İletişim Bürosu’nun yaptığı ve basın yayın organlarıyla paylaştığı haberler, basın açıklamaları, sunumlar ve çeşitli faaliyetlerini anlatan Başsavcı Yeldan, aktif bir şekilde çalışan büronun basın mensuplarıyla entegre hareket ettiğini söyledi.
FAALİYETLER AVRUPA BİRLİĞİ RAPORUNA EKLENECEK
Medya İletişim Bürosu’nun çalışmalarını çok beğendiklerini belirten yabancı uzmanlar da, ziyaretin amacının, proje ile yürütülen faaliyetlere ilişkin hazırlanan genelge ve çalışma kılavuzları ile ilgili, uygulama sırasında sorun yaşanıp yaşanmadığı, yargı medya ilişkilerinin güçlendirilmesi ve bu büroların daha aktif kullanılmasına dönük tavsiyelerin, hazırlayacakları Avrupa Birliği raporuna eklenmesi olduğunu belirtti. Ziyarette ayrıca, proje kapsamında kurulan Medya İletişim Bürosu’nun değerlendirilmesi ve çalışma prensiplerinin incelenmesi konularında görüş alışverişinde bulunuldu. Heyette bulunan Alman Basın Sözcüsü Hakim Brigitte Koppenhöfer, kitlesel iletişim konusunda basının doğru ve tarafsız bilgi vermesinin önemli olduğunu belirterek, "Her iki tarafın birbirlerinin işlerini ve görevlerini tanıması gerekmektedir. İşbirliği ancak böyle sağlamlaşır ve işlevsel hale gelir" diye konuştu.
BAŞSAVCI YELDAN, HEYETE ‘KANATLI KOZALAK’ HEDİYE ETTİ
Ziyaretin sonunda, Başsavcı Ali Yeldan, Almanya ve Hollanda’dan gelen yabancı uzmanlara, Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan hükümlülerin, aldıkları eğitimle, çam kozalaklarından yaptığı ve ‘Kanatlı Kozalak’ ismi verilen kuş figürlerinden hediye etti. Hükümlülerin yaptığı birbirinden renkli kuş figürlerini hayran kaldıklarını belirten yabancı uzmanlar, ‘Kanatlı Kozalak’ları ülkelerine götürüp buradaki yargı mensuplarına tanıtımını yapacaklarını söyledi.
Heyet daha sonra, adliye tarihi taş binada hizmet veren Medya İletişim Bürosu’nda incelemelerde bulundu. Büronun işleyişi hakkında Medya İletişim Bürosu personelinden bilgi alan uzmanlar, daha sonra adliyeden ayrıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden ’Kanatlı Kozalaklar’ Cezaevinden Avrupa’ya Uçtu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Eylül 2015 tarihinde saat 09 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ’Kanatlı Kozalaklar’ Cezaevinden Avrupa’ya Uçtu haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
29 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:44
 • Guneş
  07:25
 • Öğle
  12:38
 • İkindi
  15:14
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:00
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı