"Kanat Atkaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Kanat Atkaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Kanat Atkaya

Kanat Atkaya: KabakulakKanat ATKAYA

SUMMER HITS

Çeşitli Sanatçılar

(Universal/BMG)

YAZ geldi ya, ıstırap da başladı. Hiç acımadan veriyorlar yaz hit'ini bünyeye... ‘‘Sanki kışı farklı mı?’’ diyorsunuz ama bence farklı. Yazın bir de sıcakla, kadınların açık ayakkabılarıyla filan uğraşıyorsunuz. Hayır, yakışan giysin de kardeşim, herkes giyiyor. Konuyu böyle güzel bir şekilde dağıttıktan sonra bakalım toparlayabilecek miyiz?.. Şimdi elimde görmüş olduğunuz şu albümde 18 tane şarkı var. Natalia Oreiro'nun radyolarda şu sıralar congur congur çalan ‘‘Rio Del Plata’’sı, memletimizi de ziyaret edecek büyük İtalyan mütefekkir, mümtaz şarkıcı Eros Ramazotti'nin ‘‘Fuoco Nel Fuoco’’ adlı ne manaya geldiğini hakikaten merak ettiğim bir şarkısını dinleyebilirsiniz mesela bu albümde. Sonra yıl sonunda 2001'in fena olayları listesi hazırlanırken muhakkak listede yer alması gereken Army Of Lovers'ın ‘‘Let The Sunshine In’’ cover'ı var. Şöyle meşeden güzel bir sopa keseceksin, vereceksin beline beline... Sinirlendim vallahi!..

RICKY MARTIN

La Historia

(Columbia/Sony)

GÜZEL çocuk hitlerinin İspanyolca versiyonlarını bir albümde toplamış. Bazen hakikaten yukarıdaki gibi bir cümle yazdıktan sonra karanlık koridorlarda kaybolmak istiyorum. Yetmez mi sizce de. Şimdi bu albümle ilgili benim yazıp yazacağım bu aslında. Ama öyle de olmuyor. Ne yapmış Ricky kardeş? ‘‘Maria’’, ‘‘La Bomba’’, ‘‘Livin' La Vida Loca’’, ‘‘La Copa De La Vida’’, ‘‘She Bangs’’, ‘‘Bombon De Azucar’’, ‘‘Por Arriba, Por Abajo’’ gibi hitlerini (Toplam 16 tane), doldurmuş bir albüme salmış piyasaya. Ben sevmiyorum diye sizin dinlememeniz gerekmiyor. Sevenleri alsın albümünü, ister fotoğraflarına baksın, ister hem çalsın hem oynasın. Hayranları açısından eli yüzü düzgün bir toplama albüm. Çiko dinlese ‘‘Karamba karambita!’’ der miydi acaba?..

DEPECHE MODE

Exciter

(EMI/Kent)

BİR zamanlar hayatta sadece Vince Clarke'ın yaptığı şeyleri dinleyen birini tanımıştım. Depeche Mode'un hastasıydı bu arkadaş. Ben de açıkçası, ilk dönem albümlerine bayılırdım. Hoş Depeche Mode, bence bir iki şarkıyı ayrı tutarsak, hiç berbat bir albüm yapmadı. Hep çizgisini korumayı bildi. Zamanında küçük kulvar değişiklikleri yaptı. Bu albüme bakınca Martin Gore'un bir anlamda olgunluk dönemine ulştığını söylemek mümkün. O ‘‘Dream On’’ ne güzel şarkıdır öyle kardeşim. İkinci single olarak ‘‘I Feel Loved’’ın seçilmiş olması da iyi. O da çok güzel bir şarkı. Ama ‘‘Exciter’’ı bir konsept albüm gibi görmek gerekiyor. İyi çalışılmış, yüksek kalibre bir pop albümü. Arkadaşların bu sene İstanbul'da konser verecek olmaları da olaya bir başka güzellik katıyor. İyi albüm neticede, dinleyeni üzmez...

katkaya@hurriyet.com.tr

X