"Ünal Özüak" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ünal Özüak" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ünal Özüak

Kanarya uçar mı?

12’ye 5 kaldı. Basketbolun olağan baş aktörleri lig ve Avrupa maçlarına ufaktan başlıyorlar.

Yıla en iddialı yapılanmayla giriş yapacak takım Fenerbahçe Ülker... Avrupa’nın en büyük koçunu getirdiler. Zeljko Obradovic ustaya layık güçlü kadro kurdular. Zeljko kimileri gibi ‘Geleceğin takımını kuracağım’ safsataları anlatmayan, bugünü konuşan ‘Harbi’ koç... Onun için büyük zaten... Sekiz oyuncusu yokken oynadığı son hazırlık turnuvasında 18 yaş altı çocuklarla 18 yaş üstünde neler yapacağının ipuçlarını verdi.
Son Avrupa Şampiyonası’nın bir gün muhteşem, diğer gün vasat altı görünüm sergileyen adamı Linas Kleiza en göz alan transferleri... NBA kariyerinde sakatlıklardan başını alamadı. Uzun süreler ara verdi. Bu yıl ne yapacak büyük merak konusu... Onunla birlikte ‘Avrupa’nın ilk beş’ine giren Bojan Bogdanovic, sarı lacivertlilerin bu yılki en büyük kozu olacak. Sonunda onu çok iyi değerlendirebilecek bir koçun eline düştüğünden NBA’den vazgeçti. İlk beşe giren iki oyuncusuyla şampiyonluksever koçuyla Kanarya’nın ligi yiyip yutup, Euroleague’de en azından son dörde kalması gerek...

Son 4’ten altı kurtarmaz

PARMAĞINDAN yeniden ameliyat olan Oğuz Savaş’ın yokluğuda Hırvat pivot Luka Zoric’in işi çok zor olacak. 18 yaşındaki Ayberk Olmaz ve Metecan Birsen’in kurtlar sofrasında kırk fırın ekmek yemeleri lazım... 5 numarayı Vidmar’la doldurularak kafaya oynanır mı? Onu zaman gösterecek ama; Henüz pota altında ‘Vay anasını sayın seyirciler’ dedirtecek durum yok... Versatil forvet Nemanja Bjelica da çok iyi transfer... İçeride dışarıda oynayabiliyor.
4 numarada İlkan Karaman da devleşebilir. Kanarya’nın asal sıkıntısı 1 numarada... Obradovic’in alışık olduğu sağlam, her akşam aynı performansı verecek, saha içi lideri olacak oyun kurucusu yok. Bo McCalebb, Emir Preldzic, kalırsa Barış Ermiş, pişerse Kenan Sipahi, sıra gelirse Berk Uğurlu hiçbiri bu manada 4x4’lük değil... Koçun Diamantidis’i yok sizin anlayacağınız. Marifet kimdeymiş göreceğiz bakalım. Yıllardır Obradovic gelsin diye çok yakardım. Kaderi benzemez, Bogdan koç gibi utandırmazsa çok sevinirim.

X