Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kanarya, Güvercin, Serçe...Keşke ismi gibi olsaydı

  DHA
  11.05.2011 - 11:06 | Son Güncelleme:

  Küçükçekmece'de İETT otobüsüne molotofkokteyli atılarak lise öğrencisi Serap Eser’in ölmesiyle ilgili 3’ü tutuklu 7 sanıklı davada bir sanık tahliye edildi. Duruşmada tanıkların adreslerindeki cadde ve sokak isimlerini kanarya, güvercin, bülbül olarak belirtmeleri üzerine mahkeme başkanı, “Ne güzel isimler. Keşke ismi gibi olsa, herkes barış içinde yaşasa" ifadelerini kulandı.

  İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Salman Akpınar, Hamit Aksan ve Merdan Berk katıldı. Dört tutuksuz sanığın katılmadığı duruşmada tanıklar dinlenildi. Duruşmada Davut Bağı, Özlem Aksan, Şehmuz Aksan ve İrfan Bilgiç aynı şekilde ifade verdiler. Tanıklar sanıkların olay anında olay yerinde bulunmadığını savundu. Sanık avukatları da müvekkillerinin suça karıştıklarına dair delil bulunmadığını ve Adli Tıp Kurumu raporunu kabul etmediklerini belirtti.

  KÜRTÇE SAVUNMA TALEBİ REDDEDİLDİ

  Duruşma öncesinde Kürtçe savunma yapmak istediği şeklinde dilekçe gönderen sanık Salman Akpınar’ın talebi, mahkemenin ilerleyişini güçleştireceği gerekçesiyle kabul edilmedi. Duruşma savcısı Kasım İlimoğlu sanıklar Salman Akpınar ve Hamit Aksan’ın suçun niteliği, delil durumu ve dosya kapsamı dikkate alınarak tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.

  SANIK BERK TAHLİYE EDİLDİ

  Diğer sanık Merdan Berk’in ise suçun niteliği, eyleme katıldığına dair delil bulunmadığı gerekçesiyle adli kontrol uygulanarak tahliye edilmesini talep etti. Talepleri değerlendiren mahkeme, iki sanığın tahliye talebini reddetti. Sanık Berk’in tahliyesine karar veren mahkeme duruşmayı erteledi.

  ADRESLER MAHKEME BAŞKANINI GÜLDÜRDÜ

  Duruşmada sanıklarla akraba ve iş arkadaşı olan tanıkların adres bilgilerini verirken mahalle, cadde ve sokak isimlerini kanarya, sığırcık kuşu, güvercin ve bülbül olarak belirtmeleri başkan Ömer Diken’i güldürdü. Tanıklardan İrfan Bilgiç’in adresini ‘Kanarya Mahallesi, Güvercin Caddesi, Bülbül Sokak’ şeklinde söylemesi üzerine Başkan Diken, “İsimler hep böyle mi? Ne güzel isimler. Keşke ismi gibi olsa, insanlar barış içinde yaşasa" dedi.

  İDDİANAMEDEN

  Cumhuriyet Savcısı Mustafa Çavuşoğlu tarafından hazırlanan iddianamede molotof kokteylini attığı belirlenen Hamit Aksan ile birlikte 7 sanık için “Silahlı terör örgütü üyesi olmak, kasten adam öldürmek, patlayıcı madde atmak, mala zarar vermek, genel güvenliği tehlikeye sokmak ve ruhsatsız silah bulundurmak" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması isteniyor.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı