Kanal D 15 yaşında

Türk televizyonculuğunun lider kanalı Kanal D, bugün 15. yılını kutluyor.

Röportaj: Sema EREN DENKER Fotoğraflar: Sinan ÖZBALKAN
19 Aralık 2008 - 09:45:02

Yayın hayatına tam 15 yıl önce başlayan Kanal D ekranında bugün gerçek bir şenlik yaşanacak.Kanal D'nin 15. yıl kutlaması şerefine "Beyaz Show"a yıldız yağacak. Sunuculuğunu Beyazıt Öztürk’ün yaptığı programın bu haftaki konukları, reyting rekortmeni “Binbir Gece”nin başrol oyuncuları Bergüzar Korel, Halit Ergenç, Ceyda Düvenci ve Tardu Flordun, yine Kanal D’nin gözde dizilerinden “Aşk-ı Memnu”nun başrol oyuncularından Kıvanç Tatlıtuğ ve Hazal Kaya ile pop müziğin dev ismi Serdar Ortaç... Yayında İnodnod, Canısı ve Pikniktubu bölümleri ile canlı yayın sürprizlerinin olacağını da belirten Öztürk, "Bu gece Türkiye bizimle eğlenecek" diyor. Program saat 23.00'te başlayacak.
Yılbaşı eğlencemiz de hazır
Geçen 15 yılda büyük yol kat ettiklerini söyleyen Kanal D Genel Yayın Yönetmeni İrfan Şahin, "Gelinen en önemli nokta, kanalın marka bilinirliği ve güvenilirliğidir. Ayrıca Kanal D, 15 yıldır çizgisini koruyor. İzleyicimize bir de haber vereyim; şu an yılbaşı eğlencemiz bile hazır. 'Çok Güzel Hareketler Bunlar' ekibinin özel bir sürprizi olacak. Bir de Beyaz'ın hazırlayacağı eğlence saatimiz var" dedi.

Kanal D 15 yaşında
Dizilerimize Japonya’dan bile talep var

Türk televizyonculuğunun lider kanalı Kanal D, bugün 15. yılını kutluyor. Yayın hayatına bundan tam 15 yıl önce başlayan Kanal D’nin sektöre ne gibi yenilikler kazandırdığını Genel Yayın Yönetmeni İrfan Şahin anlattı.

Bugün Kanal D’nin 15. kuruluş yıldönümü... Geçen 15 yıla şöyle bir bakarsanız, öncelikle nelerden söz etmek istersiniz?

- Tabii ki önce Kanal D markasından söz etmemiz gerek. Bu 15 yıllık süreç içerisinde gelinen en önemli nokta, kanalın marka bilinirliği ve güvenilirliğidir. Bizim bilinirliğimiz ve güvenilirliğimiz çok yüksek... Bu bize, seyircinin teveccühünü kazandığımızı gösterir. Bizim için saygı duyduğumuz ve korumaya çalıştığımız en önemli temel kavramlardan bir tanesi budur. Ayrıca Kanal D, 15 yıldır aynı şekilde çizgisini sürdüren bir kanal. Nedir çizgisi; AB grubunun, eğitimli kesimin, kentli grubun daha çok tercih ettiği bir kanaldır Kanal D. Program yapısında her zaman genel izleyiciyi ele alan programlara yer verdi. Ve bu süre içerisinde de pek çok yeniliğin öncüsü oldu. 15 yıllık döneme baktığımız zaman Kanal D’nin markasına yatırım yaptığını, marka değeri olarak seyirci gözünde bir şey ifade ettiğini görüyoruz. Seyirci, Kanal D yeni bir program yapıyorsa, yeni bir şey yapıyorsa, bunu mutlaka görmeliyim diyor. Çünkü Kanal D’nin değişik, farklı bir şey yapacağına inanıyor.

Sanırım bir başka önemli nokta da Kanal D’nin istikrarlı bir kanal olması... Seyirci için bu da çok önemli...

- Kanal D’nin program yapısına baktığınız zaman, programlarını çok fazla değiştirmediğini, istikrar olduğunu, dizilerin hep aynı günde, aynı saatlerde ekrana geldiğini ve seyirciye belli bir sistem içerisinde eğlence sunduğunu görüyorsunuz.  Aslında Kanal D’yi ikiye ayırmak gerek. Bir tanesi belli programları ve yüzleri ile uzun süre devam etmesi, ki bu istikrarı gösterir; diğeri ise her sene program çeşitliliğinde, içeriğinde ve program kalitesinde yenilikler yapması... 15 yıl önceki programlara baktığımız zaman, onların teknik kalitesi ile bugünkü kalitemiz aynı yerde değildir. Mesela Kanal D, bu yıl çok büyük bir HD yatırımı yaptı. Stüdyolar kuruldu, rejiler kuruldu, kameralar alındı, ışık sistemleri değiştirildi ve bugün HD yayın yapan bir kanal haline geldi. Bu çok önemli, ciddiye alınması gereken bir yeniliktir. Ayrıca yenilikler, program çeşitliliğinde de var. Mesela biz üç yıl önce edebiyat dünyasının önemli eseri olan "Yaprak Dökümü"nü aldık, TV’ye uyarladık. Arkasından bu yıl "Aşk-ı Memnu"yu yaptık. Sonuç olarak biz lider bir kanalız. Lider kalmak için lidere yakışır işler yapmak zorundayız.

 /images/100/0x0/55eabb85f018fbb8f8932ed8 Peki İrfan Bey, Kanal D klasik televizyonculuk anlayışında neleri yıktı?

- Eskiden yeni sezon her kanalda eylül ayında başlardı. Biz sadece eylüle bakmıyoruz. Haziranda, temmuzda, eylülde, ekimde, kasımda yeni proje giriyoruz. Örnek vereyim, Kanal D tarihinde ilk defa eylül ayında sadece iki proje girdi. Hatta bir proje ekimde girdi. Normal koşullarda baktığınız zaman eylül-ekimde 10 proje girerdi. Biz artık yeni proje girmeyi, yılın 12 ayında yapıyoruz. Şu anda yayına hazırlanan bir sürü projemiz var. Bu devam edecek, etmek zorunda. Çünkü başka türlü liderliği sürdürebilme şansı yok. İlklerimize sadece ekran olarak bakmayın. Bir kere "Televizyonculukta profesyonel çalışma kavramı nedir?"le ilgili de sektöre kattığımız çok şey oldu. Biz hiçbir projeye "Tamam, yarın yapalım" diye girmiyoruz. Uzun dönemli planlama ve çalışma gerektiği fikrini  sektöre kazandırdık. Mutfağa çok önem verdik. Bu da kaliteyi beraberinde getiriyor.

Kanal D, krizden etkilendi mi? Mesela dizi film yapımcılarından, oyunculardan, aldıkları ücretlerde indirim yapmalarını istediniz mi?

- Bizim tek gelirimiz reklamlardır. Kriz olduğu zaman da reklam verenin en kolay yaptığı şey telefonu açıp reklamını yayından çekmektir. O yüzden kriz önce medyayı vurur. Biz yapımcılarımızın hepsiyle kriz konusunda toplantı yaptık. Ve onlara "Dünyada bir kriz var. Bu krizin bir şekilde bize de etkisi olacak. Bugünden itibaren önlem almak zorundasınız" dedik. Neden önlem almak zorundalar? Reklam veren reklamı kaldırdığı zaman programı kaldırmak, en kolay yöntemdir. Fakat yanlış bir yöntemdir. Biz yapımcılara, programları kaldırmak istemediğimizi, ama bu programların da kriz ortamında devam edebilir bir ekonomik bütçesi olması gerektiğini, bu bütçeyi yapımcıların bulması gerektiğini söyledik. Yapımcılarımızın bir kısmı tasarruf yaptı, bir kısmı yapamadı. Ama biz asla yüzde 30 gibi bir indirim talep etmedik. Ya da oyuncular indirim yapsın demedik. İnsiyatifi tamamen yapımcılara bıraktık.

Bir televizyon yöneticisi olarak "Asla dikkat etmem, önemsemem" dediğiniz bir şey var mı?

- Var tabii. Bugüne kadar ben bir programın kaçıncı olduğuna asla dikkat etmedim. Benim için önemli, beni kaç milyon kişinin izlediğidir. Aslında reyting dediğiniz şey de budur, yani rakamdır. "Yaprak Dökümü" 20 reyting aldığı zaman beni yaklaşık 12-15 milyon kişi izlemiş diyorum. Benim için önemli olan işte bu.

Kanal D, dizilerin dünya pazarına açılmasını sağladı

Türkiye’deki dizi sektörü ilk defa Kanal D sayesinde dünyaya açıldı, öyle değil mi?

Kanal D 15 yaşında
- Evet... Türk dizileri dünyanın birçok ülkesinden talep görmeye başladı. Kapıyı "Gümüş" dizisi açtı. İş, Arap ülkelerinin dışına da çıktı. Size şöyle söyleyeyim, şu an Japonya’dan bile bizim dizilerimize talep var.

Hangi diziye talep var?

- Bunlardan biri "Gümüş", diğeri de "Ihlamurlar Altında"... Güney Amerika’dan bile talep var. Mesela 15 gün önce bir dizimizi Sudan’a sattık. 12-13 dizimiz dünyanın çeşitli ülkelerinde yayınlandı, yayınlanmaya da devam ediyor. Dünyanın en saygın sektör dergilerinden biri Variety’dir. Bu dergi, Türk dizilerinin dünyada gördüğü ilgiyle ilgili bir araştırma yayınladı. 22 Arap ülkesinde Türk dizilerinin çok büyük ilgi gördüğünü ve rekorlar kırdığını, bu ilginin diğer ülkeler tarafından da dikkatle izlendiğini yazdı. "Kanal D’nin 15 yılda ne yaptı?" sorusuna işte bu en güzel yanıttır.

10 yıl sonra şahsa özel program sunan bir kanal oluruz

Sizce 10 yıl sonra dünyadaki medya iletişim yapısı nereye gidecek?

- 10 yıl sonra televizyon diye bir kutu olacak mı, bilmiyorum. Benim 10 yıl sonrası için öngörüm şu: 10 yıl sonra bir takım ekranlar olacak. Bu ekranların bir kısmı cep telefonu olacak, bir kısmı arabanızda olacak, bir kısmı bilgisayarınızda, saatinizde, hatta belki de gözlüğünüzde olacak. Yani televizyonculuk 10 yıl sonra kişisel hale gelecek. "Benim özelliklerim şunlar, bu tarz programlardan hoşlanıyorum" dediğiniz an, size özel bir program sunulacak ve bu programı ekranınızdan izleyeceksiniz. 10 yıl sonra da yine Kanal D olacak, ama şahsa özel program sunan bir kanal haline gelecek.

Yayınlanma Tarihi : 19 Aralık 2008 - 00:00:00
Etiketler:


  EN ÇOK OKUNANLAR

   Koç Burcu
   21 Mart - 20 Nisan

   Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

   Boğa Burcu
   21 Nisan - 20 Mayıs

   Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

   İkizler Burcu
   21 Mayıs - 20 Haziran

   Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

   Yengeç Burcu
   21 Haziran - 22 Temmuz

   Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

   Aslan Burcu
   23 Temmuz - 23 Ağustos

   Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

   Başak Burcu
   24 Ağustos - 23 Eylül

   Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

   Terazi Burcu
   24 Eylül - 23 Ekim

   Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

   Akrep Burcu
   24 Ekim - 22 Kasım

   Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

   Yay Burcu
   23 Kasım - 21 Aralık

   Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

   Oğlak Burcu
   22 Aralık - 20 Ocak

   Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

   Kova Burcu
   21 Ocak - 18 Şubat

   Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

   Balık Burcu
   19 Şubat - 20 Mart

   Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün