Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kanal 7, içten yıkıldı

  Şaban SEVİNÇ / ANKARA
  25 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 25 Ekim 1997 - 00:01

  RP'li belediyelerin, Genel Başkan Necmettin Erbakan'ın çağrısına uyarak Kanal 7 Televizyonu'na para yağdırması skandalını açığa çıkaran Muhittin Taş'ın, Kanal 7'nin yanısıra bir çok yan şirkette de tam yetkili olarak çalıştığı ortaya çıktı.

  Kanal 7 ve RP'li belediyelerin güvenini kazanarak, belediyelerden televizyona akan paraların bağlantılarını yapan 32 yaşındaki Muhittin Taş'ın, Kanal 7'de Ticaret Müdür Yardımcısı olmanın yanısıra, 4 yan şirketin daha tam yetkilisi olduğu belirlendi. Taş, Kanal 7'nin yan şirketleri olan Yeni Dünya İletişim AŞ, YHA (Yurt Haberler Ajansı), Haber Ajansı ve Ticaret Limited Şirketi ile Ahmet Nesim Şahin adlı yetkilinin de, tam yetkili vekili çıktı. CHP'deki belgelerde, bu şirketlerin, Taş'ı belediyelerle ilgili para işlerinde noterden tam yetkili kılan vekaletleri de bulunuyor. Taş, bu geniş yetkisini kullanarak, bugüne kadar belediyelerle Kanal 7 arasında yapılan tüm usulsüz işlemlerin belgelerinden birer örneği yanına alarak, olayı CHP aracılığıyla kamuoyuna duyurdu.

  EREZ BELGE İSTEDİ

  Öte yandan Kanal 7 ile İstanbul ve Ankara Büyükşehir belediyelerine ait şirketlerin usulsüz para ilişkileri için soruşturma başlatan Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez, önceki gün CHP Lideri Deniz Baykal'ı arayarak elindeki belgeleri incelenmesi için bakanlığa vermesini istedi. Baykal da, ‘‘İncelemenize açıktır. Müfettişleriniz gelip alabilir’’ yanıtını verdi.

  DOĞU HARACA BAĞLANMIŞ

  Başta İstanbul Belediyesi olmak üzere paralı büyük belediyelerden gelen 100 milyarlarca lirayla yetinmeyen Kanal 7'nin, Erbakan'ın konuşmalarından aldığı destekle Van, Tatvan ve Ahlat gibi yoksul halkın yaşadığı Doğu'daki küçük belediyeleri bile aylığa bağladıkları anlaşıldı. YHA'ya her ay düzenli olarak Van Belediyesi 300 milyon, Tatvan Belediyesi 200 milyon ve Ahlat Belediyesi'nin de 50 milyon lira para ödediği ortaya çıktı.

  Diyarbakır'ın RP'li belediyesi de, Kanal 7'nin finansörü çıktı. Vatandaşların bedava ekmek alabilmek için çamur banyosu yapmayı göze aldığı Diyarbakır'da, ‘Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ antetli resme evrakta, Kanal 7'ye para vermek amacıyla, belediye hizmetlerinin tanıtılması bahanesiyle 60 dakikalık reklam kaseti yaptırıldğı belirlendi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı