Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kanadoğlu'ndan TKP'ye ihtar istemi

  Hürriyet Haber
  06.12.2001 - 11:53 | Son Güncelleme: 06.12.2001 - 11:53

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Türkiye Komünist Partisi'nin adından 'Komünist' sözcüğünün çıkarılmasını istedi. Kanadoğlu, bu amaçla TKP`ye ihtar verilmesi istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

  Sosyalist İktidar Partisi (SİP) 11 Kasım 2001`de kendisini fesheden Komünist Partisi (KP) ile birleşerek adını ``Türkiye Komünist Partisi`` olarak değiştirdiğini Yargıtay CumhuriyetBaşsavcılığı`na bildirdi.

  Başsavcı Kanadoğlu, bunun üzerine 2820 Sayılı Siyasi Partiler Yasası`nın 96. maddesine göre, siyasi partilerin ``Komünist, faşist`` gibi adları kullanamayacağına işaret etti. Başsavcı Kanadoğlu, Siyasi Partiler Yasası`nın 104`üncü maddesine aykırı olan bu durumun giderilmesi ve bu amaçla TKP`ye ``İhtar`` verilmesi istemiyle Anayasa Mahkemesi`ne başvurdu.

  Anayasa Mahkemesi istemi, önümüzdeki günlerde görüşecek. İhtar verilmesi kararı çıkarsa, partiye, durumun düzeltilmesi için 6 aylık süre tanınacak.

  Kanadoğlu, daha önce de KP`nin adındaki ``Komünist`` sözcüğünün çıkarılması için partiye ihtar verilmesi istemiyle Anayasa Mahkemesi`ne başvurmuştu. Anayasa Mahkemesi de  partiye ihtar vermişve 6 ay süre tanımıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı