Gündem Haberleri

GÜNDEM

  "Kanada'ya girdiğinde Bush'u tutuklayın"

  A.A.
  13 Ekim 2011 - 14:00Son Güncelleme : 13 Ekim 2011 - 15:55

  Uluslararası Af Örgütü Kanada'ya, "eski ABD Başkanı George W. Bush'un 20 Ekim'de düzenlenecek bir toplantı için ülkeye girdiğinde tutuklanması" çağrısında bulundu. Ancak Kanada hükümeti bu çağrıya olumsuz yanıt verdi.

  Uluslararası Af Örgütü adına yazılı bir açıklama yapan Susan Lee, "Bush'un terörizme karşı giriştiği savaş sırasında işkence için izin verdiğini" belirterek, "Kanada'nın, onayladığı ve kabul ettiği uluslararası hukuk kuralları göz önüne alındığında eski Başkan Bush'u tutuklaması ve yargılaması gerekir" ifadesini kullandı.

  ABD'deki yetkili makamların şu ana kadar Bush'u adalet önüne çıkarmada başarısız olduklarını belirten Susan Lee, bu konuda İşkenceye Karşı BM Sözleşmesi hükümlerinin açık olduğunu hatırlattı.

  Uluslararası Af Örgütü Kanada Birimi Sekreteri Alex Neve de, Bush'un ziyarete gidebileceği tüm ülkeleri yakın takibe aldıklarını dile getirerek, Bush'un da bu yüzden Şubat ayında gitmeyi planladığı İsviçre ziyaretini iptal ettiğini hatırlattı. Neve, "İşkencecilerin, adaletle yüzleşmeleri için dünyanın tüm ulusları birlikte hareket etmelidir. Kim tarafından ve hangi gerekçe ile olursa olsun işkencenin durdurulması gerekir. 8 yıl boyunca, dünyanın en güçlü devletinin başı olarak terörizmle savaştığını ilan etmesi, Bush'a işkence hakkı vermez" dedi.

  Uluslarası Af Örgütü, Uluslararası Sivil Özgürlükleri İzleme Grubu'nun "2002-2009 dönemini kapsayan yıllarda CIA tarafından 'geliştirilmiş sorgulama teknikleri' ile gizlice tutuklanan binlerce kişiye işkence yapıldığı" yönündeki raporunu esas alıyor.

  Bin sayfayı aşan raporda, tutuklulara insanlık dışı, zalimane ve aşağılayıcı işkence uygulandığı belirtiliyor.

  "TUTUKLAMA İÇİN NEDEN YOK"

  Ancak Kanada hükümeti, Bush'un, Kanada'ya girdiğinde tutuklanması için neden olmadığını açıkladı.

  Kanada Federal Göçmenlik ve Vatandaşlık Bakanı Jason Kenney, Uluslararası Af Örgütü'nün, 20 Ekim'de bir toplantı için Kanada'ya gelecek olan eski ABD Başkanı George W. Bush'un tutuklanması gerektiği yolundaki çağrısının anlamsız olduğunu belirtti.

  Kenney, yazılı açıklamasında, Bush'un başkanlıktan ayrıldıktan sonra iki kez Kanada'ya geldiğini ve Uluslararası Af Örgütü'nün bunlarla ilgili açıklama yapmadığını hatırlattı. Uluslararası Af Örgütü'nü ideolojik davranmakla suçlayan Bakan Kenney, "Bu durum, Uluslararası Af Örgütü'nün neden diğer saygın insan hakları örgütlerince yalnızlığa terk edildiğinin de açık göstergesi" ifadesini kullandı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı