Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kanada'nın Türk sefireleri

  Hürriyet Haber
  03 Temmuz 2001 - 00:00Son Güncelleme : 03 Temmuz 2001 - 00:01


  Doğan ULUÇ/NEW YORK

  Kanada Dışişleri'nin 2 Türk sefiresi var. Ayşe Köymen, Kanada'nın Birleşmiş Milletler Daimi Delegesi Büyükelçi Paul Heinbecker, Kumru Aytuğ ise Kanada'nın Pekin Büyükelçisi Joseph Caron ile evli.

  Ankara doğumlu Ayşe Köymen, İstanbul Arnavutköy Amerikan Kız Koleji'nden mezun olmuş. Sınıf arkadaşları arasında Tansu Çiller'in olduğunu da söylüyor. Kolejden sonra Teksas'daki Austin College'de sosyal yardım eğitimi gören, 1967 yılında dışişlerinden tercüman olarak çalışırken NATO Savunma Bakanları'nın Nükleer Planlama Grubu toplantısında Paul Heinbecker ile tanışmış. Kanada Dışişleri Bakanlığı'nın ve MİT'in soruşturması sonrasında 1969 yılında evlenen çift, Heinbecker'in işi dolayısıyla Stockholm, Paris, Washington, Ottowa, Bonn'da bulunmuş. Heinbecker çiftinin iki kız çocukları var.

  Kumru Aytuğ'un kocası da Kanadalı büyükelçi. Kumru Caron, Taiwan ve Tokyo'da büyükelçilik yapmış Türk diplomatı Turgut Aytuğ'un kızı. Türkçe dışında İngilizce, Fransızca ve Japonca bilen Kumru babasının görevi sırasında Suriye'de doğmuş. Aytuğ, 1973 yılında Kanada Büyükelçiliği kütüphanesinde çalışırken büyükelçilikte üçüncü katip olan eşiyle tanışmış. Joseph Caron, yakında Kanada'nın Pekin Büyükelçilik görevine başlayacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı