Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kanadalı siyasetçi Atatürk'ün sözlerini hatırlattı

  Hürriyet Planet
  05 Haziran 2013 - 00:00Son Güncelleme : 04 Haziran 2013 - 14:15

  Türkiye'deki Gezi Parkı protestolarına ilginç bir destek de Kanada'dan geldi. Kanada’nın özerk bölgesi Quebec parlamentosunun demokrat üyesi Jamie Nicholls, protestocuları savunduğu konuşmasında Türkçe olarak Atatürk'ten alıntı yaptı.

  İstanbul’un kalbi Taksim Meydanı’ndaki son yeşil alan olan Gezi Parkı’nı korumak için barışçıl bir gösteri başladığını belirten Nicholls, Türklerin daha iyi koşullarda yaşamak için gösteri yapma hakkını kullandığını belirtti.

  Facebook'taki sayfasından da paylaştığı konuşmasında, "Barışçıl gösteri yapma hakkı demokrasinin esaslarındandır” diyen Nicholls, Türkiye’de yaşanan durumdan ve artan şiddet olaylarından kaygı duyduklarını açıkladı.

  Nicholls’ün konuşmasının en can alıcı kısmı ise Atatürk’ten Türkçe alıntı yaptığı bölüm oldu.

  Kanadalı parlamento üyesi “Ey Türkler unutma! Atatürk’ün sözleri: Biz Türkler ruhen demokrat doğmuş bir milletiz” cümlesiyle sözlerini tamamladı ve büyük alkış aldı.

  KANADALI ÜYEDEN GEZİ TEPKİSİ

  Jamie Nicholls kimdir?
  Mayıs 2011’de Quebec parlamentosuna Vaudreuil-Soulanges bölgesinden seçilen Nicholls doğal kaynaklar ve enerji konusunda çalışıyor.

   
  Arı yetiştiricisi ve bankacı anne-babanın çocuğu olan 1971 doğumlu olan Nicholls, Quebec eyaletindeki Saint-lazare kentinde büyümüş. Kendisini 16 yaşından beri demokrat olarak tanımlayan parlamento üyesi, üniversitede görsel sanatlar bölümünden mezun olduktan sonra yüksek lisansını peyzaj mimarlığında tamamış.Nicholls doktorasına ise Kanada’nın önde gelen üniversitelerinden McGill’de şehir planlama bölümünde devam ediyor.
   
  Nicholls, politik duruşunu temiz çevreye verdiği öncelikle tanımlıyor. Aynı zamanda yeşil ekonomiye, toplu taşımanın geliştirilmesi konularına önem veriyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı