Dünya Haberleri

  Kanadalı generali askerle aşk yaktı

  Hürriyet Haber
  31.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Afganistan’daki Kanada güçlerinin komutanı Tuğgeneral Daniel Menard, kadın bir askerle ilişkisi olduğu ortaya çıkınca görevden alındı. Menard, mart ayında da silahını “yanlışlıkla” ateşlemişti.

  AFGANİSTAN’daki 2 bin 800 Kanada askerine komutanlık yapan Tuğgeneral Daniel Menard, “uygun olmayan şahsi ilişkileri” sebebiyle görevinden alındı. Kanada Yayın Kurumu’na göre Menard’ın kadın bir askerle ilişkisi olduğu ortaya çıkarıldı. Kanada ordusu deniz aşırı ülkelerde görev yapan askerlerin birbirleriyle, iliştirilmiş gazetecilerle, hatta orduya çalışan taşeronlar ile ilişki kurmasını yasaklıyor. Uygunsuz davranış nitelemesinin içine “duygusal, romantik, cinsel hatta evliler arası cinsel ilişki” dahi giriyor.

  Menard birkaç haftadır Afganistan’da bulunmuyordu. Mart ayında Kandahar havalimanında silahını ateşlediği suçlamasıyla Kanada’da yargılanan komutan, geçen salı günü mahkeme önüne çıkarılmıştı. Suçunu kabul eden Menard’a 3 bin 500 dolar para cezası verilmişti. Kanada televizyonu, iki olay arasında bağlantı kurarak, Menard’ın ilişkisinin son dönemde “üsteki askerlerin ağzına sakız olduğunu” bildirdi.

  Taliban’ın hedefiydi

  Menard, Talibanla mücadelede görev yapan ve Amerikan askerlerini de içeren NATO’nun Kandahar Görev Gücü’ne de komuta ediyordu. Tuğgeneral Jon Vance Afganistan’daki Kanada güçlerine geçici olarak komuta edecek, görevi daha sonra Tuğgeneral Dean Milner’a devredecek.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı