Dünya Haberleri

  Kanada'daki mağdur 12 gemici Türkiye'ye döndü

  AA
  22.09.2014 - 08:32 | Son Güncelleme:

  "Phoenix Sun" isimli gemiyi tamir etmek üzere gittikleri Kanada'da paralarını alamadıkları için mağdur olan ve mahsur kalan 12 Türk gemici, Türkiye'ye döndü.

  KANADA'DA MAHSUR KALAN TÜRK GEMİCİLER

  Mengü P. isimli Türk'e ait "Menpas Shipping" isimli firma tarafından getirildikleri Kanada'da maaşlarını alamadıkları için zor günler yaşayan gemicilerin mağduriyeti giderildi.

  Menpas firması ile yaşadıkları sorunun mahkemeye intikali ve gemiye Kanada Ulaştırma Bakanlığının el koyması üzerine maddi kayıplarını telafi imkanı kalmayan 12 gemici için Sorel halkı para yardımı yaptı. Halktan toplanan 10 bin doları, mağdur gemicilere veren Sorel Belediye Başkanı Serge Peloquin, belediye olarak da bugüne kadar 60 bin dolarlık ayni yardımda bulunduklarını açıkladı.

  12 gemicinin Türkiye'ye dönüşlerini ise Air Transat Havayolları ücretsiz olarak karşıladı. 12 gemici, Air Transat'ın TS 100 sefer sayılı İstanbul uçağı ile Kanada'dan ayrıldı. Türk gemicileri, havaalanından Ottava Büyükelçiliği ve Montreal Fahri Başkonsolosluğu yetkilileri uğurladı.

  Kanada'nın Quebec eyaletine bağlı Sorel kenti limanında demirli Phoenix Sun gemisini tamir için nisanda Kanada'ya gelen 12 gemici, hazirandan bu yana maaşlarını alamadıkları için mağdur duruma düşmüşlerdi. Firmanın yeterli gıda ikmali yapmaması yüzünden bir ara aç kalan gemicilere, başta Türkiye'nin Ottawa Büyükelçiliği ve Montreal İslam'a Davet Vakfı olmak üzere Sorel halkı gıda yardımında bulunmuştu.

  Etiketler: gemi
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı