Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kanada’da liberal değişim

  Hürriyet Haber
  20.10.2015 - 20:26 | Son Güncelleme: 21.10.2015 - 01:05

  Kanada’daki seçimlerde Muhafazakârlar koltuğu Liberal Parti’ye kaybetti. Ekonomik durgunluk, yolsuzluklar ve hükümetin Aylan Kurdi örneğinde olduğu gibi göçmenlere karşı katı politikası seçmeni Muhafazakâr Parti’den uzaklaştırdı. Özgürlükçü tavrıyla dikkat çeken Liberal Parti’nin lideri Trudeau (43) “Tüm Kanadalıların başbakanı olacağım” dedi. Başbakan Harper ise parti liderliğinden ayrılıyor. 

  KANADA’daki genel seçimlerde Liberal Parti, sürpriz bir sonuçla muhafazakârların 9 yıllık iktidarına son verdi. Liberaller, 338 sandalyeli ‘Avam Kamarası’nda yüzde 39.5 oy alarak 184 koltuk kazandı ve tek başına hükümet kurabilecek sayıyı yakaladı. Muhafazakâr Parti ise yüzde 31.9 oy oranıyla 99 vekilde kaldı. Muhafazakârların koltuğu kaybetmesinde ekonomideki durgunluk, dünyadaki diğer örneklerle kıyaslandığından çok küçük kalsa da bazı Muhafazakâr partili vekillerin karıştığı yolsuzluk iddiaları etkili olmuş göründü.

  Genç ve renkli lider: Seçim sonucu kadar birinci gelen Liberal Parti’nin 43 yaşındaki lideri Justin Trudeau da ilgi çekti. Justin Trudeau’nun babası Pierre Trudeau da partinin başında bulunmuş ve 1968-1979 döneminde Kanada’da başbakanlık yapmıştı. Babasının başbakan olduğu dönemde dünyaya gelen Trudeau gençliğinde snowboard antrenörlüğü, bar fedailiği de yaptı. Seçim kampanyası boyunca Kanadalı zenginlerin vergi yükünü artırma, orta sınıfınkini ise azaltma sözü verdi. Eşcinsel ve kadın haklarına açık destek veren Trudeau’nun, esrarı yasallaştırmak ve iklim değişikliği sorununda adım atmak istediği biliniyor.

  Üstsüz fotoğrafları olay oldu: Boks yapan Trudeau, geçmişte kanser hastalarına yardım için boks müsabakalarına çıkmıştı. Eski bir TV sunucusu olan çocukluk aşkıyla evli olan politikacının 3 küçük çocuğu bulunuyor. Trudeau’nun seçilmesinin ardından kendi üstsüz fotoğrafları ve üstsüz bir kadın göstericiyle fotoğrafı ve bir TV programında eşcinsel sunucuyu öptüğü anlar sosyal medyada sıkça paylaşılmaya başlandı. Seçmen Trudeau ile selfie çektirmek için yarıştı. 

  AYLAN KURDİ ETKİSİ Mİ

  Seçim sürecinde ekonomik durgunluk, hükümetin vatandaşlığa geçen kadınlara yemin töreninde peçelerini açma zorunluluğu getirmesi tartışma konusu olmuştu. Eylül ayında cesedi Ege sahillerine vuran Aylan Kurdi (3) isimli Suriyeli çocuğun ailesinin öncesinde Kanada’ya sığınma talebinde bulunmuş olduğunun, ancak sürecin uzadığının ortaya çıkması da Harper hükümetinin mülteci politikalarının eleştirilmesine yol açmıştı. Harper, yenilgi üzerine parti liderliğinden istifa etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı