Dünya Haberleri

  Kanada'da kuş gribi toplantısı

  OTTAWA (A.A)
  25.10.2005 - 11:33 | Son Güncelleme:

  Kuş gribi vakalarının artması üzerine yaklaşık 52 ülkeden sağlık uzmanı, Kanada'nın başkenti Ottawa'da bir araya geldi.

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) yetkililerinin yanısıra 30 ülkenin sağlık bakanlarının katıldığı toplantıda, kuş gribinin önüne geçmek için alınabilecek tedbirler görüşüldü.

  Dün başlayan ve bugün son bulacak olan toplantının ilk gününde, hastalıkla mücadelede ön cephenin, virüsün en etkili olduğu ”Güneydoğu Asya'daki kümes hayvanları çiftliklerinde oluşturulması gerektiği” ortak görüşüne varıldı.

  Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü'nün danışmanlarından Dr. Alejandro Thierman, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, sorunun, kümes hayvanları düzeyinde ele alınması ve ilk cepheyi burada oluşturarak sorunun üstüne gidilmesi gerektiğini söyledi.

  FAO Genel Sekreteri Jacques Diouf da, dünyanın, olası bir salgını düşünerek ihtiyatlı davrandığını ve önlemler aldığını, ancak bir felaketin önüne geçmek için kaynağını, izlediği yolu ve hayvanları gözlemleyerek daha büyük önlemler alınmasının gerekliliğini vurguladı.

  Kanada Sağlık Bakanı Ujjal Dosanjh da yaptığı konuşmada, kuş gribine karşı aşı imal etme kapasitesine sahip ülkelere, bilgi ve teknoloji yardımında bulunulmasını istedi.

  Dosanjh, bazı ülkelerin patent yönetmeliklerini çiğneyeceklerini açıkladığını, insanlar ölürken yargıda bulunamayacaklarını kaydetti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı