Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kanada'da doğalgaz hattına bombalı saldırı

  Hürriyet Haber
  16 Ekim 2008 - 09:52Son Güncelleme : 16 Ekim 2008 - 09:52

  Kanada'nın British Colombia ve Alberta eyalet sınırları arasındaki Dawson Creek kasabası yakınlarından geçen doğalgaz boru hattına bombalı saldırı düzenlendi.

  Saldırıda EnCana şirketine ait boru hattının bir kısmı tahrip olurken, patlamanın olduğu yerde yaklaşık 2 metre derinlikte çukur açıldı. Patlamada ölen ya da yaralanan olmadı.

  Patlamayı, kasaba gazetesine bir mektup gönderen boru hattı karşıtları üstlendi.

  Önce terörist bir saldırı olduğu gerekçesiyle alarma geçen Kanada Kraliyet Atlı Polisi (RCMP) ve eyalet polisi, bölgede olağanüstü güvenlik önlemleri aldı.
  Boru hattı geçici olarak kapatılırken, kasaba gazetesi Dawson Creek Daily News'a gelen bir mektup, olayın sorumlusunu ortaya koydu.

  RCMP yetkililerinden Tim Shields, saldırının "eko-terörist" olarak nitelendirilen Wiebo Ludwig taraftarlarınca yapıldığının sanıldığını ifade etti.

  WİEBO LUDWİG KİMDİR

  Kanada'nın Alberta ve British Colombia eyaletlerinden doğalgaz çıkarılmaya başlanmasının ardından ismi duyulmaya başlanan Wiebo Ludwig, hayatını kitaplaştıran Kanadalı yazar Andrew Nikiforuk'a göre, 1941 Kanada doğumlu bir eko-terörist.

  Doğalgaz kuyularından, üretim sırasında çevreye yayılan hidrojen süfürün insanları zehirlediğini belirterek protesto eylemleri başlatan Ludwig, 2001'de doğalgaz boru hattına bombalı saldırıda bulunmaktan tutuklanmış, 28 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Ludwig, birçok suçlamadan da delil yetersizliği sebebiyle beraat etmişti.

  Ludwig'in hayatı, 2003 yılında çekilen The Burn isimli filme de konu olmuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı