« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kanada'da barış koşusu yapıldı

Türkiye'nin Ottawa Askeri Ataşesiyken 1982 yılında Ermeni terör örgütü ASALA militanlarınca şehit edilen Albay Atilla Altıkat anısına Barış Koşusu yapıldı.

A.A
SON GÜNCELLEME

Kanada'da, Türkiye'nin Ottawa Askeri Ataşesiyken 1982 yılında Ermeni terör örgütü ASALA militanlarınca şehit edilen Albay Atilla Altıkat anısına barış koşusu düzenlendi.Kanada Türk Topluluğunca ilk kez organize edilen koşu, Toronto'nun Marie Curtis Parkı'nda gerçekleşti. Türkiye'nin Toronto Başkonsolosu Ali Rıza Güney'in de katıldığı koşuya, Türk toplumunun yanı sıra Kanadalılar da ilgi gösterdi.

Barış koşusunun organizatörleri Yunus Tuğra ve Müge Aydın, koşu öncesi yaptıkları değerlendirmede, spor ve müziğin evrensel bir gücü olduğunu ve bu yolla Kanada toplumuna barış mesajı vermek istediklerini söyledi.Dünyada binlerce masum insanın bir takım nedenlerle hayatlarını kaybettiklerini ifade eden Tuğra, "Şehit Albayımız Atilla Altıkat da sadece Türk olduğu için öldürüldü. Biz de onun adını barış içinde yaşatmak adına bu koşuyu düzenledik" dedi.

Müge Aydın da "Bu sene ilk kez düzenlediğimiz bu koşuyu, her yıl aynı tarihte tekrarlayarak, Albay Altıkat'ın anısını barış ve sevgi yoluyla canlı tutmaya çalışacağız" ifadesini kullandı.Toronto Başkonsolosu Güney ise barış koşusunun, Türk toplumun nerede durduğuna güzel bir örnek olduğunu ifade ederek, katılanlara teşekkür etti.

Parktaki 5 kilometrelik parkurda gerçekleşen koşuyu, 10 yaşındaki Taha Tekin birinci, kardeşi Berra Tekin ikinci ve 11 yaşındaki Efe Taşçıoğlu da üçüncü tamamladı. Dereceye girenlere ödüllerini Güney ve dernek yöneticileri verdi.Bunları da Beğenebilirsiniz