Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Kanada’ya Türk kürsüsü

  AA
  03 Haziran 2013 - 11:03Son Güncelleme : 03 Haziran 2013 - 11:05

  Aralarında Toronto Üniversitesi’nin de bulunduğu 3 üniversiteye Türk kürsüsü kurulacak.

  Türkiye’nin Toronto Başkonsolosu Ali Rıza Güney, Ontario eyaletinde Toronto Üniversitesine, başkent Ottawa’da Carleton Üniversitesine ve British Colombia’da da British Colombia Üniversitesine Türkoloji kürsüsü kurulması için çalışmalara başlandığını söyledi.
  Kürsülerin kuruluş çalışmalarının yerinden gönüllü gruplarca yürütüldüğünü belirten Güney, Toronto’daki çalışmalara konsolosluk olarak kendisinin de destek verdiğini söyledi.

  Milyonlarca dolarlık proje

  Adı geçen üniversitelerin dünya sıralamasında üst basamaklarda olduğunu belirten Başkonsolos Güney, “Sadece bu üniversitemizdeki proje birkaç milyon dolar maliyetinde. Bu kürsüye, Türk olmayan bir doktora öğrencisi, aralarında bizden birinin de bulunduğu seçici kurul kararı ile alınacak. Bu öğrenci, Türk medeniyetinin her aşamasını, bu kürsüdeki çalışması süresince öğrenecek” dedi.
  Proje maliyetinin, istihdam edilecek tam zamanlı bir kürsü başkanı, bilimsel araştırma giderleri ve diğer harcamalardan oluştuğunu söyleyen Ali Rıza Güney, şöyle konuştu:
  “Kanada’daki yüksek öğrenim kurumları arasında ilk sıralarda yer alan, özellikle sosyal bilimler alanında Kuzey Amerika’da ilk 10’a giren, dünya genelinde ise 2012 yılında 16’ncılığa yükselen Toronto Üniversitesinin Yakın ve Orta Doğu Çalışmaları Bölümü’nde “Türk çalışmaları kürsüsü” kurulması konusunda ilke kararı alındı. Türk toplumunun Kanada’daki “prestij projesi” olacak kürsünün tam kapasite faaliyete geçebilmesi için bir dizi aşamanın finansman sağlanmak suretiyle tamamlanması gerekiyor. İlk aşamada, en az bir yabancı doktora öğrencisine burs katkısı sunulacak. Bu amaçla sağlanacak maddi katkıya “eşleşme” yöntemiyle Toronto Üniversitesi tarafından da destek verilecek. Tam zamanlı bir akademisyen görevlendirilmesi projenin ikinci aşamasını teşkil edecek. Üçüncü ve son aşamada ise kıdemli bir profesörün çalışmaya başlamasıyla kürsünün akademik faaliyetlerde bulunabilmesi için gerekli unsurlar tamamlanmış olacak. Kanada’daki Türk toplumunun özellikle akademik çevrelerde hak ettiği saygınlığa kavuşabilmesi yönünde önemli bir adımı olan projeye yine Türk toplumu tarafından sahip çıkılacağına olan inancımız tamdır.”
  Güney, proje finansmanının temini için 21 Eylül’de düzenlenecek resepsiyonda bağış toplanacağını ayrıca Kanada’da yaşayan Türk sanatçıların projeye bağışlayacakların eserlerin açık artırma yoluyla satılmasının planlandığını söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı