Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kanada töreye hiç acımadı

  Hürriyet Haber
  31.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kanada’da Afgan göçmeni bir baba, ikinci eşi ve oğluyla bir olup, ilk eşi ve üç kızını boğarak öldürdü. Katliamın, genç kızların erkek arkadaşları olması ve babanın ‘onaylamadığı tarzda giyinmeleri’ nedeniyle işlendiği anlaşıldı. Mahkeme baba, ikinci eş ve oğula müebbet verdi.

  KANADA’da, Afganistan göçmeni bir ailenin üç bireyi töre cinayeti iddialarından suçlu bulundu. Baba Muhammed Şafia (58), ikinci eşi Tuba Yahya (42) ve oğulları Hamid (21) ile birlikte; kızları Zeyneb (19), Seher (17) ve Geeti (13) ile ilk eşi Rona Amir Muhammed’i ‘namus’ gerekçesiyle öldürmekten müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Kurbanların cesetleri, Ontario eyaletindeki Rideau Kanalı’nda, Haziran 2009’da kendilerine ait otomobil içinde bulunmuştu. Niagara Şelaleleri’ni ziyarete giden aile, burada gece vakti mola vermişti.

  /images/100/0x0/55ea5330f018fbb8f87884a0

  ‘Çarpık namus anlayışı’

  Savcılık, baba Muhammed, ikinci eşi Tuğba ve oğlu Hamid’in, dört kurbanı boğduktan sonra cesetlerini araca yerleştirdiklerini ve sonra da aracı kanala sürdüklerini öne sürdü. Savunma makamı ise, ölüm olayının bir gezinti sırasında işlerin ters gitmesiyle yaşanan bir kazanın sonucu olduğunu iddia etti.  Savcılık, babanın, erkek arkadaşları olduğu ve onaylamadığı şekilde giyindikleri için kızlarına öfkeli olduğunu iddia etti. Mahkemeye sunulan telefon dinleme kayıtlarında da, baba Muhammed Şafia’nın, ölü kızlarını “fahişe” olarak nitelediği belirlendi.

  Tüm bu kanıtlar sonrası, Yargıç Robert Maranger, kararı açıklarken sanıklara hitaben, “Bu soğuk kanlı, utanç verici cinayetin nedeninin, sizin çarpık namus anlayışınıza aykırı davranmaları olduğu anlaşılıyor” dedi. Kararın okunmasının ardından tercüman aracılığıyla konuşan Muhammed Şafia, “Biz suçlu değiliz, cani değiliz, cinayet işlemedik biz, bu haksızlık” dedi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı