Gündem Haberleri

  Kanada televizyonu CBC: İki muhabirimiz İstanbul'da gözaltında

  Hürriyet Planet
  12.06.2013 - 20:39 | Son Güncelleme:

  Kanada televizyonu CBC, İstanbul’daki olayları takip eden muhabirleri Sasa Petricic ve Derek Stoffel’in gözaltına alındığını duyurdu.

  /images/100/0x0/55ea7536f018fbb8f8813efdKanada Dışişleri Bakanı John Baird kendi Twitter hesabından, gazetecilerin Türkiye'de gözaltına alınmasından duyulan kaygıyı Ottawa Büyükelçisi Tuncay Babalı'yı telefonla arayarak ilettiğini yazdı.

   

  SASA PETRICIC'İN TAKSİM'DE ÇEKTİĞİ SON FOTOĞRAFLAR

   

  Büyükelçi Babalı'nın iki muhabirin güvende olduklarını ve kısa bir süre içinde serbest bırakılacaklarını açıkladığı da bildirildi.

   

  TSİ 21.15 sularında bir tweet atan Stoffel ise "Sasa ve ben iyiyiz. Polis gözetimindeyiz ama iyiyiz. Nazik sözleriniz için teşekkürler. Kısa süre içinde telefonlarımızı kaybedeceğiz, o nedenle iyi geceler" yazdı.

   

  Petricic de aynı saatlerde, bir tweet'le, "Şu ana kadar her şey iyi gitti. (Gerçekten) Bizans sürecinden geçiyoruz! Herkese teşekkürler" dedi

  İstanbul'da bulunan avukat Ramazan Demir de Emniyet Müdürlüğü'nden yazdığı tweet'inde gazetecilerin durumlarının iyi olduğunu ve Kanada'dan diplomatik temsilciliklerle görüştürüldüklerini belirtti.

   

  "KAMU GÖREVLİLERİNE ENGEL OLMAK" SUÇLAMASI 

  Hürriyet muhabiri Çetin Aydın'ın polis kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Gezi Parkı protestolarında, göstericilerin Divan Kavşağı'nda kurdukları barikatı temizlemek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri çalışma başlattı. Belediye ekipleri, barikatı temizlerken bir grup işçilere saldırı düzenledi. Polis harekete geçti ve göstericilerden bazılarını yakaladı. CBC muhabirleri Sasa Petricic ve Derek Stoffel de gözaltına alınanlar arasındaydı. Muhabirlerden biri pasaportunu polise göstermedi. İki muhabir ifadelerinin alınması için Güvenlik Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

   

  Muhabirlerin buradaki işlemlerinin ardından Çağlayan Adliyesi'ne sevk edilecekleri belirtildi. İki muhabirin, 'kamu görevlilerinin görev yapmalarını engelleme suçlamasıyla savcılığa sevk edilecekleri belirtildi.

   

  TWITTER'DAN "TUTUKLANDIM"
  CBC kanalı internet sitesi ve Twitter hesapları üzerinden, bugün akşam saatlerinde İstanbul'da Gezi Parkı protestolarını haber yapmakta olan iki muhabirinin gözaltına alındığını bildirmişti.

   

  Muhabirlerden Petricic'in bugün TSİ 18.00 sularında attığı son tweet'inin "Tutuklandım" olduğu Stoffel'in ise gözaltına alınmadan önce Twitter'daki son mesajının Taksim Meydanı'ndaki barikatları kaldıran buldozerlerin bir fotoğrafı olduğu belirtildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı