Dünya Haberleri

  Kanada, IŞID’e karşı hava operasyonlarından çekildi

  Ahmet YILDIRIM - ALMANYA / DHA
  21.10.2015 - 10:41 | Son Güncelleme:

  Kanada, Irak ve Suriye’de uluslararası koalisyon güçleri ile IŞİD’e karşı yürüttüğü hava operasyonlarını durdurdu.

  Kanada’nın yeni seçilen Başbakanı Liberal Partili Justin Trudeau, Kanada jetlerinin bundan sonra IŞİD hedeflerini bombalamayacağını açıkladı.

  Alman basınında yer alan haberlere göre, Trudeau ABD Başkanı Barack Obama’yı telefonla arayarak, Kanada’nın IŞİD’e karşı uluslararası koalisyonun güçlü bir üyesi olmayı sürdüreceğini, ancak ülkesinin hava operasyonlarından çekildiğini söyledi.

  Kanada’da liberal değişimKanada’da liberal değişim

  ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, Ağustos 2014’ten bu tarafa Irak ve Suriye’de IŞİD’e karşı hava operasyonları başlatmış, Kanada da Kasım ayından bu tarafa hava operasyonlarına dahil olmuştu. Kanada CF-18 tipi savaş uçakları ile bombardımanlarda yer alıyordu.

  Kuzey Irak’ta Peşmerge güçlerinin eğitilmesi için kurulan kamplarda bulunan 70 kişilik Kanada özel birliklerinin ise, Peşmerge’yi eğitmeyi sürdüreceği belirtiliyor.

  Justin Trudeau liderliğindeki Liberal Parti, Pazartesi günü yapılan seçimlerde yüzde 39.5 oranında oy alarak, 338 milletvekili bulunan Kanada Parlamentosu’nda 184 milletvekili ile çoğunluğu elde etmişti. Trudeau, seçimleri kazanması durumunda, Kanada’nın IŞİD’e karşı hava operasyonlarından çekileceğini ilan etmişti.

  Etiketler: hava operasyonu
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı