ANKARA HABERLERİ

Kanada Ankara’da Uçan Süpürge belgeseli çekiyor

Hürriyet Haber
04 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 03 Aralık 2009 - 19:08

“İNSAN niye yaşar?Mutlu, kimsenin kimseyi incitmediği, huzur dolu bir hayat için, değil mi?Ben kocamdan şiddet görmüyor olabilirim ama eğer komşum kocasından şiddet görüyorsa, bu benim de sorunumdur.

Hürriyet Haber

Bu nedenle hiçbir kadının şiddete maruz kalmayacağı güne kadar mücadelemize devam edeceğiz. Biz Süpürgeliler, bu bakış açısıyla çalışmaya, üretmeye, taş üstüne taş koymaya devam edeceğiz.
Uçan Süpürge’nin kurucusu Halime Güner, Ankara Hürriyet ile söyleşisini bu sözlerle sürdürüyor.
Ve Uçan Süpürge’nin gücünü, başarısını şöyle özetliyor:

“Yerel düşün global çalış!”

Güner bu vizyonun geçen yıllarda İngiltere’den BBC Televizyonu ve Fransa’dan Le Monde gazetesinin de dikkatini çektiğini, her iki yayın kuruluşunun da muhabirlerini Ankara’ya göndererek Uçan Süpürge’yi haber yaptıklarını hatırlatıyor. Ve şöyle devam ediyor:

Ey Ankaralı sen ne diyorsun bu işlere de Kanada’dan bir ekip belgeselimizi çekmek üzere önümüzdeki günlerde Ankara’da olacak. Bir hafta boyunca Ankaralıların çalışmalarımıza, derneğimize bakışını görüntüleyecekleri bu proje için “Siz, dünyayı değiştiren kadınlarsınız, dünya da sizi tanısın” dediler. Diğer yandan Kadınların 12 Eylül Mektupları sergimiz 1 Aralık’ta Almanya’da açılacak. Görüyorsunuz herkesin oynatacağı bir küçük taşı var. Bizim de oynattığımız küçük taşlar bu ülkede olmasa bile dünyada yankı buluyor.
Yereli iyi tanıdığımız, yerimizden kalkıp şehir şehir dolaştığımız ve ihtiyaçları iyi görebildiğimiz için olsa gerek projelerimiz başka kurum ve kuruluşlara da ilham veren ya da devamı başka kuruluşlarca getirilen çalışmalar oldu.

Yerel muhabir ağı örnek proje oldu

Örneğin, 2003’te Yerel Kadın Muhabirler Ağı’nı kurduk, bir süre sonra Türkiye’deki ulusal TV kanalları bile benzeri projeleri hayata geçirdiler. Çünkü yerelin, katılımcılığın öneminin altını çizdik. İlk Adım adlı çalışmamızla Türkiye’yi gezdik ve kamu ile sivil toplum diyaloğunun güçlenmesine aracılık ettik. Erken yaşta ve zorla evlilikler konusunda yürüttüğümüz çalışmalar meyvelerini verdi ve Meclis’te bir alt komisyon kuruldu. Şimdi bu komisyonun raporu merakla bekleniyor. Erken ve zorla evliliklerin ne kadar yaygın ve önemli bir sorun olduğuna zamanında dikkat çekmiştik ve bu da bir ilkti.

Diyanet Şurası’nda çok önemli kararlar alındı

Ankara’da gördük ki kamu yetkilileri ve üst düzey karar vericiler kadın örgütleriyle ne kadar işbirliği ve yakınlık içindeyse çalışmaları da o kadar ayrımcılığı ortadan kaldırmaya yönelik bir dönüşüm sergileyebiliyor. Her ne kadar uygulamada yetersizlikler olsa da bazı olumlu çabalar da yok değil. Mesela Diyanet İşleri Başkanlığı son şurasında kadına yönelik cinsel suçlar, erken yaşta ve zorla evlilikler konusunda oturumlar yaptı ve önemli kararlar alındı.

Savaşın gölgesinde biz barışı savunduk

Uluslararası gündemi de hiçbir zaman ihmal etmedik tabii ki. Savaşın gölgesinde barışı savunduk. Festivalin ikinci senesinde, Balkanlardaki sıcak savaş sırasında Kosovalı kadınlara da bir çağrıda bulunduk. Onların yaşamlarını yeniden kurma dirençleri karşısında duyumsadıklarımızı onlara iletmek için bir filmi onlar için izledik. 2000 senesinde, bugün bile gündemde olan bir meseleyi, Yunanistan ortaklığıyla Güney ve Kuzey Kıbrıs temsilcileriyle aynı masa etrafına oturup barışı konuştuk. “Merhaba Komşu” çalışmasıyla sınır komşularımızla kültürlerimizi bir araya getirdik.

Beyaz perdeyi süpüren Kadın Filmleri Festivali

UÇAN Süpürge’nin artık uluslarası bir marka haline gelen Kadın Filmleri Festivali her türden zorluğa, hatta hırsızlık gibi doğal olmayan felaketlere rağmen sürüyor.
Halime Güner festivalle ilgili şu bilgileri veriyor:
“13. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali kesintisiz devam ediyor. 6-13 Mayıs 2010 tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz festivalimizin hazırlıkları sürüyor. Önümüzdeki günlerde Ankara Hürriyet okurlarını festivale adım adım yaklaştıracak haberlerimiz olacak. Festivalimiz, Türkiye’nin başkentine çok yakışan uluslararası bir etkinlik. Festivalimiz film gösterimlerinin yanısıra gündemin nabzını tutan panel, söyleşi, sergi gibi yan etkinliklerle de başkentlilerle buluşuyor. Ve bizler eminiz ki Ankara’da yaşayanlar yıllar sonra bizim bu çalışmamızı belgesellerde veya okullarda tez konusu olarak görebilirler.

Görünmeyen kadınları görünür kılan etkinlik

2002 yılında Mamak, Yenimahalle gibi ilçelerde kadınlarla buluştuk, birlikte filmler izledik. Görünmeyen kadınları, öncü kadınları görünür kıldık, seyirciyi tarihle buluşturduk. Ben de varım diyen kadınların festivali oldu Uçan Süpürge.
Pippa Bacca’ya adadığımız ve her sene yinelediğimiz bir bölümle kadınların barış isteklerini yineledik. Kıtalararası Kadın Sinemacılar Buluşması... Sinema okulu öğrencilerinin hazırladığı ‘Türkiye Sinemasında Şiddet Başrolde’ başlıklı sergi... Dergimiz Uçan Haber’in ‘Erken yaşta ve zorla evlilikler’ temalı özel sayısını hazırlıyor ve Türkiye’nin tamamında etkinliklerimizle, eğitimlerimizle çalışmaya devam ediyoruz. Geriye dönüp baktığımızda bir tarih yazdığımızı ve bugün gençlerin, akademisyenlerin bu tarihi araştırma konusuna dönüştürdüklerini görüyoruz. Bu çok gurur verici.

Süpürge yerelden globale uçuyor

Uçan Süpürge’nin ufku yerelden globale açılan yelpazeyle genişliyor. Uçan Süpürge’nin kurucusu Halime Güner, derneğin gücünü, başarısını “Yerel düşün, global çalış!” diyerek özetliyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kanada Ankara’da Uçan Süpürge belgeseli çekiyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:06
  • Guneş
   05:57
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:50
  • Akşam
   19:49
  • Yatsı
   21:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı