ANKARA HABERLERİ

Kan uyuşmazlığı boşandırmıyor

Hürriyet Haber
31.07.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Yargıtay, karısından boşanmak için gerekçe olarak "kan uyuşmazlığı"nı gösteren kocanın açtığı davanın reddedilmesi gerektiğine hükmetti.

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

YARGITAY 2. Hukuk Dairesi, eşiyle arasındaki kan uyuşmazlığı nedeniyle felçli bir çocuklarının olduğunu ve bundan sonra doğacak çocuklarının da felçli olabileceğini gerekçe gösteren kocanın açtığı boşanma davasında kocayı haksız buldu. Ankara 2. Aile Mahkemesi’nin verdiği boşanma kararını bozan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, davanın reddedilmesi gerektiğine hükmetti. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’nin verdiği emsal kararda "Eşler arasında kan uyuşmazlığının bulunması boşanma nedeni sayılamaz. Çünkü, herşeyden önce bugünkü tıbbi imkanlar doğacak çocuğun geleceğini güven altına almaya elverişlidir" dedi.

MAZARET SAYILMAZ

Evliliğin tasa ve kıvancı paylaşmak için gerçekleştirildiğini hatırlatan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, verdiği emsal kararda "Esasen evlilik tasa ve kıvanç paylaşımıdır. Aslında karı kocanın birbirine destek olması gerekirken, aksine eşin aşırı bir duyarlılık gösterecek kan uyuşmazlığını boşanma sebebi olarak ileri sürmesi kanunen korumaya değer bir mazaret sayılamaz. Doğmuş çocuğun felçli olduğuna bakılarak, ilerde doğacakların da aynı durumda olacakları endişesi ile de olsa kocanın cinsel ilişkiden çekinmesi, tasaları birlikte göğüslemek kuralına ters düşeceği kadar, kısırlığı boşanma sebebi olarak kabule de yol açar" dedi.

Yargıtay: Bu davranış iyi niyetle bağdaşmaz

YargItay 2. Hukuk Dairesi, görüşlerine şöyle devam etti. "Öte yandan, bu davranışı boşanma sebebi olarak ileri sürmek bir ölçüde iyi niyetle de bağdaşmaz. Kadının, kocasının yaşayış tarzına uyduramadığından bir gerçek payı mevcut olmakla beraber bu, felçli çocuğun bakımı ve özellikle onunla ilgilenmek gibi aslında kocanın kıvanç duyması gereken bir davranış olup, çocuğun babaya gönderilmesi olayı ise kocaya yuvayı dağıtma hakkı vermez." Karısının, kendi yaşam tarzına uymadığını da iddia eden kocaya "Kadının çocuğa iyi baktığı ve bu yüzden kocasının sosyal yaşantısına kısmen iştirak edememek durumunda kaldığı bir gerçektir" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kan uyuşmazlığı boşandırmıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
21 Kasım 2017, Salı
 • İmsak
  05:49
 • Guneş
  07:33
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:20
 • Akşam
  17:37
 • Yatsı
  19:09
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı