Gündem Haberleri

GÜNDEM

  "Kan parası"nı mahkeme kabul etmemişti

  Serpil KIRKESER/İSTANBUL, (DHA)
  06 Ekim 2011 - 16:09Son Güncelleme : 06 Ekim 2011 - 17:09

  İstanbul'da geçen sene meydana gelen ve Marmara'da 31 kişinin ölümüyle sonuçlanan selde, servis minibüsünün içinde kalan ve hayatını kaybeden 8 tekstil işçisi kadının çalıştığı firmanın sahibi 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. İdare müdürü ise 2 yıl ceza aldı. Servis aracının içinde boğularak ölen 8 kadın işçinin yakınları, Pameks Tekstil’in kişi başına verdiği 110 ile 190 bin liralık tazminatları kabul edip, davadan çekilmiş şirket 8 aileye 1 miyon lira peşin ödeme yapmıştı. Ancak mahkeme bu 'kan parasını' kabul etmedi ve bugün davanın kararını açıkladı.

  BURADA BOĞULDULAR / FOTO GALERİ

  Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi, İstanbul'da yaşanan sel felaketinde  servis aracındayken sel sularına maruz kalarak hayatını kaybeden 8 kadının  ölümüyle ilgili davada, sanıklardan firma sahibi Mehmet Cevdet Karahasanoğlu'nu 5  yıl, İdare Müdürü Ferit Göncü'yü de 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırdı.   

  8 KADIN BURADA HAYATINI KAYBETMİŞTİ / WEB TV

  İKİTELLİ'DE SEL FELAKETİ YAŞANMIŞTI / FOTO GALERİ

  8 KADIN BÖYLE ÖLÜME GİTTİ / WEB TV 

  İstanbul’da 9 Eylül 2009’da yaşanan sel felaketinde servis aracında 8 kadının ölümüne sebebiyet verdikleri öne sürülen 3 sanığın yargılandığı davada karar çıktı. Firma sahibi Mehmet Cevdet Karahasanoğlu’nu 5 yıl, İdare Müdürü Ferit Göncü’yü de 2 yıl 1 ay hapis cezası veren mahkeme heyeti, şoför Mehmet Oğur’un ise beraatına karar verdi.

  Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanıklar katılmazken, sadece sanık avukatları hazır bulundu. Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, "taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak" suçlamasına ilişkin olarak firma sahibi Mehmet Cevdet Karahasanoğlu’nu 5 yıl, İdare Müdürü Ferit Göncü’yü de 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme şoför Mehmet Oğur’un ise beraatine karar verdi.

  BİLİRKİŞİ RAPORLARI

  Mahkemeye daha önce 3. bilirkişi raporu gelmişti. İkinci raporda felaketin faturası doğaya çıkartılırken, son rapor da doğayı asli, iş yeri sahiplerini de tali kusurlu bulmuştu. Mahkemeye ulaşan ilk bilirkişi raporunda servisin insan taşımaya uygun olmadığı ifade edilerek ‘sel’in asli kusurlu, sanıkların tali kusurlu olduğu belirtilmiş ve sanık avukatları rapora itiraz etmişti. Ardından mahkemeye gelen ikinci raporda tüm suç doğaya atılarak ‘’Alınması gerekli bir önlem bulunmadığı için olayın meydana gelişinde sanıklara kusur bulunması mümkün değildir. Kazanın oluşunda asli ve tek etken meydana gelen doğal afettir" denildi. Hazırlanan son raporda da ilki gibi sel asli, sanıklar tali kusurlu bulunmuştu. Raporda 8 işçinin ölümünde afetin 8’de 4 oranında, sanıklardan fabrika sahibi Mehmet Cevdet Karahasanoğlu’nun 8 de 3 oranında, idare amiri olan sanık Ferit Göncü’nün ise 8’de 1 oranında kusurlu olduğu belirtilmişti. Servis sürücüsü Mehmet Oğur’un da kazada kusursuz olduğu kaydedilmişti.

  İDDİANAMEDEN

  Bakırköy Cumhuriyet Savcılığınca hazırlanan iddianamede, Pameks adlı iş yerinde çalışan Güldane Çiftçi, Özlem Ünal, Bircan Karataş, Naciye Karadeniz, Nebahat Salkım, Altun Yüksek, Fikriye Özentürk ve Nuriye Can’ın, olay günü kapalı kasa kamyonetin arkasında iş yerine gittikleri belirtiliyor. Söz konusu işçilerin, servis aracından inmek istedikleri sırada iş yerinin istinat duvarlarının sel suları nedeniyle yıkılması ve sel sularının birikmesi neticesinde araç içinde kalarak öldükleri kaydediliyor. İddianamede, aynı araçta bulunan Gençay Güli’nin binaya girdiği, araçtan çıkan şoför Mehmet Oğur’un Gülsüm Şenkoğlu ve Sakine Yıldız’ı araçtan kurtardığı anlatılarak, Trafik Kanununa göre kullanılması yasak olan kapalı kasa kamyonetle servis taşımacılığı yapıldığı ifade ediliyor. İş yeri sahibi Mehmet Cevdet Karahasanoğlu, idare müdürü Ferit Göncü ve aracın şoförü Mehmet Oğur’un olayda kusurlu bulunduğu anlatılan iddianamede, sanıkların "Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak" suçundan 3 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları isteniyordu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı