« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kan gövdeyi götürdü !

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Metin SERTOĞLU

Dünyada bir eşi daha olmayan, Konya Bozdağ'da hem üretilen hem de koruma altındaki yabani dağ koyunlarımız (Ovis-Orientalis) elektrikli tel örgüler içinde çakaldan, kurttan kurtulup nihayet huzur buldular diye sevinirken, Amerika'dan gelen bir mektup keyfimi kaçırdı. İşin peşine takılınca, daha da çirkinliklerle yüz yüze geldim. 60 yıldan günümüze avlanması kanunen yasak olan bu nadide yaratıklara iştahını kabartan dahili ve harici avcıların varlığından haberdardık. Ancak, DON-COX denen Amerikalı milyarder dağ koyunu avcısının kimliğini, ne yazıkki gelen ihbar mektubundan sonra öğrenmiş olduk.

***

Tel örgüler içindeki koyunu öldürdüler mi yoksa bayılttılar mı bilemiyorum. Bildiğim, hayvanın kanının, tüyünün ve daha hangi uzuvları gerekiyorsa kromozom araştırmaları için alındığıdır. Bu operasyon, Genel Müdür Sn. Muzaffer Gültekin'in yurtdışında görevde olduğu bir sırada oldu bittiye getirilmiş, alınan örnekler apar topar Çin'deki bir laboratuara gönderilmiştir. Korkarım ki, bu endemik türün birebir kopyasını yapacaklar. Kanımızı bozdukları yetmiyormuş gibi sürüler halinde getirip dünyaya pazarlarken, çobanlığını da bizlere yaptıracaklardır.

***

Bu işe aracı olan Konya'daki Safari Tur'un sahibi Orhan Konakçı'ya cirlop gibi yepyeni bir arazi aracı ile yüklü bir meblağ ödendiğinden söz ediliyor. Peki koyunların sahibi Orman Bakanlığı'na hiç mi pay düşmemiş? Onlara da karınca kararınca sıfır km bir Renault otomobil hediye ederek, gönüllerini almayı pekala bilmişlerdir. Bu rezalet, açıklanmasını istediğimiz bazı soruları da beraberinde getirmiştir. Şöyle ki; Böyle bir araştırma için müracaatta bulunulup, resmi izin alınmış mıdır? 100 bin dolara yaklaşan gönüllü katkı sağlayıp, bilimsel araştırmalar yapmak, yaban koyununu daha çok korumak ve eski doğal yaşamlarına döndürmek projesini teklif eden diğer gönüllü ya da gönülsüz kuruluşlara da haber verilip, bir pazarlık konusu yapılarak mı Don-Cox denen gözü kanlı, cebi dolarlı koyun avcısına ihale edilmiştir? Almanya'dan 2.200 dolara satın alınıp getirildiği söylenen narkotik tüfekle yine İsviçre'den postalanan bayıltıcı güçlü morifin, kimin adına gönderilmiş, ülkeye nasıl sokulmuştur? Şimdi bu tüfek nerededir? Hayvanın kanını çekip, tüyüne ulaşmak için ola ki bu malzemeler getirtilmiş ise, hayvanı vurup bayılttıkları kanısındayım. Resmi kayıtlara girmeden, şayet gereçler ülkeye kaçak sokulmuşsa, elbette ki ispatı zor bu suça karşı, ‘‘Hayır, biz tüfek ve ilaçla bu hayvanı bayıltmadık’’ savında bulunacaklardır. İşte o zaman da koçu tüfeğin ateşlisiyle devirmiş olmaları gerekmez mi? İki ucu da boklu değnek. Yakında kokusu nasıl olsa ferkedilecektir.

***

İster misiniz sorumlular, ‘‘Avcılara özenip, koşan koyunun ardından bir atış yaparak 5 cm.lik kuyruğunun kıllarından kırk adet yoldurduk, korkudan kaçırdığı cişinden de bir miktar tahlil için aldık, kanına dokunmadık efendim!’’ palavrasıyla, Orman Bakanı Sn. Ersin Taranoğlu'nu da tüfeksiz uyutmaya kalkışmasınlar! Haberlere bakılırsa, gözlere uyku girmiyor. Milli Parklar Av-Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü'nde kafalar koparılmaya başlandı bile.. Kan gödeyi götürüyor.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler