Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kan davası, aşiret üyelerini eve hapsetti

  Muzaffer DURU/DİYARBAKIR, (DHA)
  31 Temmuz 2007 - 15:35Son Güncelleme : 31 Temmuz 2007 - 15:35

  DİYARBAKIR’da Mendan ve Devan aşiretleri arasında 3 yıldır süren kan davası nedeniyle her iki aşiretten yaklaşık 400 kişi, öldürülme korkusuyla köylerinden dışarıya çıkamıyor. Bölgede bu zamana 437 kan davalı aileyi barıştıran ve ‘Nobel Sait’ olarak anılan Diyarbakır Kasaplar Odası Başkanı Şait Şanlı, her iki aşiretten işadamı ve tüccarların bulunduğunu belirterek, “Bunun maddi kaybı 50 milyon YTL’dir. Bu insanların büyük bölümü hayvancılıkla uğraşırken, kan davası yüzünden işlerinden çekilmek zorunda kaldı” dedi.

  Diyarbakır’da 3 yıl önce borç- alacak nedeniyle Devan aşiretinden İmam Özbay’ın Mendan aşireti üyesi tarafından öldürülmesiyle birlikte iki aşiret arasında kan davası başladı. Bölgenin önde gelen iki aşiretini barıştırmak için bakanlar, milletvekilleri ve sözü geçen kişilerin devriye girmesine rağmen aşiretler barıştırılamadı. Yaklaşık 15 bin nüfusa sahip iki aşiretin üyelerinden bazıları köylerinde gece- gündüz silahlı nöbet tutuyor. Bölgede bugüne kadar 437 kan davalı aileyi barıştıran ve ‘Nobel Sait’ olarak anılan Diyarbakır Kasaplar Odası Başkanı Şait Şanlı, yıllardır iki aşireti barıştırmak için çaba harcadığını ancak bugüne kadar başaramadığını söyledi.

  50 MİLYON YTL'LİK KAYIP

  Mendan ve Devan aşiretlerine mensup işadamları ve tüccarların bulunduğunu anlatan Şanlı, bu kişilerin ölüm korkusu yüzünden işlerinden ellerini çektiğini söyledi. Şanlı, “Bu insanların işlerini bırakması nedeniyle bölgede ciddi ekonomik kayıp yaşanıyor. Bu rakam 50 milyon YTL civarındadır. Hayvancılık yapanlar işlerini bırakmak zorunda kaldı. Her iki aşiretten neredeyse 400 kadar belli başlı insan öldürülme korkusuyla çarşıya çıkamıyor, köyünden dışarı çıkamıyor. Bu insanlar, aile büyükleri ve çoğu hayvan tüccarı ama iş yapamıyorlar. Özellikle köylerine yapılacak baskın korkusuyla gece- gündüz nöbet tutuyorlar” diye konuştu.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı