Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kan davaları dönemi bitti

  Hürriyet Haber
  21 Eylül 2013 - 01:40Son Güncelleme : 20 Eylül 2013 - 21:23

  ABD Başkanı Obama’nın geçen hafta “mektuplaşıyoruz” dediği İran’ın yeni cumhurbaşkanı Ruhani, BM ziyareti öncesi Washington Post gazetesine yazdı.

  "Kan davaları dönemi bitti. Suriye ile muhalefet arasında arabulucu olabiliriz” dedi.

  RUSYA Devlet Başkanı Vladimir Putin’in New York Times gazetesinde çıkan, Suriye meselesinde ABD Başkanı Barack Obama’yı eleştirdiği yorum yazısından sonra bu kez İran lideri Hasan Ruhani, Amerikan gazetesine yazdı. “Neden İran yapıcı taahhütler istiyor” başlıklı dün Washington Post gazetesinde yayınlanan yazısında Ruhani, bu hafta ABD basınında yer alan ılımlı mesajlarına devam ederek ABD ile yapıcı diyalog ve Suriye görüşmeleri için arabulucu olma teklifinde bulundu. Ruhani yazısında özetle şöyle dedi:
  Dünya değişti. Uluslararası ilişkilerde, ‘birinin kaybı diğerinin kazancıdır’ ilkesi artık geçerli değil. Bunun yerine işbirliği ve rekabetin çoğu zaman aynı anda yaşandığı çok boyutlu bir ortam var. Kan davalarının devri sona erdi. Dünya liderlerinden artık tehditleri fırsata çevirmeleri bekleniyor... Soğuk Savaş mantığı herkesin zararına.
  İlk Suriye ister Bahreyn olsun, ulusal diyaloğun sağlanması için yapıcı bir biçimde el ele vermeliyiz. Bölge halkının kendi kaderlerini tayin edebileceği bir ortam yaratmalıyız. Bu hedef doğrultusunda İran hükümetinin, Suriye hükümeti ile muhalefet arasında diyalog kurulmasına olanak tanımak için her tür çabayı göstermeye hazır olduğunu açıklamak istiyorum.
  Bizim için bir atom enerjisi çevrimi kurmak, enerji kaynaklarımızı çeşitlendirmek kadar dünyada yerimizi ve hak ettiğimiz saygıyı kazanmak için de önemli. Salı günü BM Genel Kurulu’nda konuşmak için New York’a doğru yola çıkarken, muhataplarıma İran’da son seçimlerin yarattığı fırsatı yakalamaları için çağrı yapıyorum.

  Etiketler: abd , iran , rusya , suriye , Ruhani
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı