Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kamyonculara Türk müjdesi

  Hürriyet Haber
  06 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 06 Mayıs 2000 - 00:01

  Belçika'da yaşayan bir Türk, başta kamyon olmak üzere otobüs ve römork gibi ağır vasıtaların trafikte birbirlerine fazla yaklaşmalarını önleyecek bir sistem geliştirdi.

  Levent Tosyalı adlı Türk mucidin icat ettiği SID Sistemi, hareket halindeki ağır vasıtalar arasındaki mesafeyi belirliyor, tehlike anında şoför mahallinde ikaz işareti veriyor. SID (Safe Insert Distance-güvenli sürüş mesafesi), taşıtın arka sağ köşesine yerleştirilen duyarlı mesafe ölçme cihazları sayesinde çalışıyor.

  İlk görüşme ABD'de

  Ağır vasıtaların sollama veya birbirlerini izlemeleri hallerinde, aşırı yakınlaşma ve tehlike durumlarında sürücüler ışıklı ve sesli alarm sistemleriyle uyarılıyor. SID'e Belçika'da dünya çapında geçerli patent alan 41 yaşındaki Tosyalı, Mercedes, Iveco, Volvo ve MAC gibi şirketlerin bu sisteme ilgi gösterdiklerini, ilk görüşmesini ABD'de MAC ile yapacağını söyledi.

  Türk mucit çikolatacı

  Tosyalı, 3 yıl önce, otoyolda, bir kamyonun sollama manevrasını izlerken bu sistemi düşündüğünü, ağır vasıta kazalarının genelde sollama sorunlarından kaynaklandığını belirlediğini anlattı. Belçika'nın Anvers Kenti'nde çikolata imal eden bir şirketin sahibi olan Tosyalı, ürünlerini 40 ülkeye satıyor ve başarılı bir işadamı olarak tanınıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı