Gündem Haberleri

  Kamuyu yanılttılar

  Hürriyet Haber
  28.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AKP kararında, "Vaki olmayan veya sübut bulmayan eylemlere de yer verilmiş" suçlaması yapılan ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın, "Hazırlık aşaması sorunlu" diye eleştirdiği Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya kendini savundu.

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu adına yapılan yazılı açıklamada, "İddianamede, bazı beyanların tahrif edildiği" iddiasının, "Kamuoyunu yanıltmaya dönük, gerçek dışı ve kabul edilemez" olduğu vurgulandı. Açıklamada özetle şöyle denildi:

  Kararı anlamamışlar

  Gerekçede yeralan bazı kavramlara farklı anlamlar yükleyerek, birtakım yanlış ve isabetsiz sonuçlara varan bu çevrelerin, kararları anlamakta zorlandıkları müşahede edilmiştir. Mahkeme kararlarının karşı oyları ile birlikte bir bütün olduğu ve tümüyle değerlendirilmesi gerektiği izahtan varestedir.

  Takdir Başsavcı’nın

  Sözkonusu kapatma davasına ilişkin olarak, davalı parti üyelerinin hangi beyan ve eylemlerinin iddianamede yer alacağının takdirinin tamamen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın görev ve yetkisinde olduğu, bu beyan ve eylemlerin değerlendirilmesinin de iddianameyi kabul ederek yargılama yapan Anayasa Mahkemesi’ne ait olduğu kuşkusuzdur.

  Suça varan eleştiriler

  İddianamenin Anayasa Mahkemesi’ne verildiği günden itibaren bazı yayın organlarında Yargıtay Cumhuriyet Bassavcısı hakkında, yaptığı bu Anayasal görev nedeniyle eleştiri sınırını aşan, özel hayatın gizliğini ihlal eden ve hatta suç niteliğinde bulunan haber, yorum ve köşe yazıları ile ilgili olarak; görülmekte olan davanın tarafı ve dava sürecinin devam etmekte olması nedenleriyle hukuka saygı çerçevesinde hareket etmiş olmasının bazı çevreleri cesaretlendirdiği, yürürlükteki yasalar ve basın meslek ilkeleri yok sayılırcasına benzer nitelikli haber ve yorumların sürdürüldüğü görülmüştür.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı