Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Kamusal alanı tartışırız

  20 Ekim 2010 - 00:52Son Güncelleme : 20 Ekim 2010 - 01:26

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, türban konusuyla ilgili TBMM’de grubu olan partilerle yapılacak müzakerelerde konunun çeşitli yönleriyle ele alınacağını belirterek, “Kamusal alan neresidir, neresi değildir, bunların hepsinin görüşmelerde müzakeresi yapılır, gerekli adım atılır” dedi. Erdoğan, dün Finlandiya’ya gitmeden önce Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Türban demeyelim

  Erdoğan, türban konusuyla ilgili bugün grup başkanvekilleri arasında görüşmeler olacağı hatırlatılarak, “Siz ne düşünüyorsunuz, Türkiye bu sorunu çözmeye yakın mı?” sorusu üzerine de, “Önce tabii ‘başörtüsü’ diyelim şuna, ‘türban’ demeyelim” şeklinde konuştu. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Cumhuriyetin bu konuda en önemli kurumu biliyorsunuz Diyanet İşleri Başkanlığımızdır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu konuda geçmişte çalışmaları vardır, yeni çalışmalar yapar ve işin bir defa inanç boyutunu ortaya çıkarmak lazım. İnanç boyutu ortaya çıktığı zaman yani bu başörtüsünü örtenler inancı nedeniyle mi örtüyor, siyaseten mi örtüyor, başka nedenlerle mi örtüyor, bunlar ortaya çıkacaktır.”

  Kamusal alanın Türkiye’nin gündemine ne zaman girdiğine bakıldığında 7 yıl öncesinin görüleceğini ifade eden Erdoğan, şöyle dedi: “7 yıldan önce Türkiye’de bu konuyla ilgili ‘kamusal alan’ diye bir ifade hiçbir zaman kullanılmamıştır. Daha sonra gündeme girmiş ve bu konu tartışılmaya başlanmıştır. Kamusal alan neresidir, neresi değildir, bunların hepsinin bu görüşmelerde müzakeresi yapılır, gerekli adım atılır. Özgürlükler nereye kadar var, bunun sınırı nedir, bunların hepsi tartışılır.”

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 25 Yorum }
  • M A 20.10.2010 14:49:37
   Kamusal alanın yeni tarifi şöyle olacaktır. Türbanın(Başörtüsü değil) girdiği tüm yerler kamusal alan olarak kabul edilecektir. Çankayada ki köşkten ana okuluna kadar. Türban sen herşeye kadirsin, hayırlı olsun netekim paşaya, onun ektiğiydi, şimdi hasat ediliyor.
  • muhittin saydam 20.10.2010 12:45:53
   türban demeyelim.baş örtüsü diyelim ,öylemi,kimi kandırıyorsunuz,bal gibi türban niyetiniz belli ,hukuk devletini şeriat devletine dönüştürmek,fakat bir gün hukuk devleti sizede .lazım olacak.gelin milletin gerçek sorunları ile ilgilenin.işsizlik ,saglık,egitim,kadınların sorunu,özgürlük,adalet.
  • Allahverdi Kitay 20.10.2010 10:37:23
   bunlara engel olunmasa türkiye baska eksenlere kisa zamanda kayacak demedi demeyin
  • Mesut Uğurlu 20.10.2010 10:00:44
   Sayın Başbakan'ım sen çok güzel konuşuyorsun ama karşındaki kapasitesi kadar anlıyor..Din düşmanları için Allah-Tanrı,Kuran-İncil,türban-başörtüsü,namaz-oruç aynı şeydir,hepsine düşmandırlar onlar..Ama Yüce Rabbimiz kendisine savaş açanları ve ayetleriyle alay edenleri acıklı bir azapla ikaz ediyor.
  • Hursit Gündüz 20.10.2010 09:59:49
   Basbakanin özgürlügü sadece TÜRBAN söz konusu oldugu zaman hatirlamasi bu ülkenin talihsizligi..Tüm muhalifleri SILIVRIYE dolduracaksin,Alevi cocuklarina ZORLA istemedigi DIN DERSINI ögreteceksin,Süryani gibi Hiristiyanlara hic bir hak tanimiyacaksin, varsa yoksa TÜRBAN ..TAM BIR ACMAZ !!!
  • cem tez 20.10.2010 09:52:34
   SN. RECEP BEY. SEN MİLLETLE DALGAMI GEÇİYORSUN. SENİN SAVUNDUĞUN BAŞÖRTÜSÜ DEĞİL Kİ SEN TÜRBANI SAVUNUYORSUN. BİRDE TÜRBAN DEMEYELİM ŞUNA DİYOSUN. HEM SENİN FİNLANDİYADA NE İŞİN VAR.TABİ HERŞEY BEDEVA. YOLLUĞUNU YEVMİYENİ ALIYORSUN. 1 KURUŞ MASRAFIN YOK. OHHHH.YE İÇ GEZ ÜSTELİK PARADA KAZAN.
  Sayfa Başı
  HaberlerSeyahatdizifragmanGezginsonbaharsonbaharrotalaridiriliş ertuğruldiriliş ertuğrul 69. bölüm fragmanı