Dünya Haberleri

  Kamusal alanda çıplaklık talebi

  Ünsal TURAN / KOPENHAG
  07.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Danimarka Çıplaklar Derneği, halka açık alanlarda da çıplak gezilebilmesi ve alışveriş edilebilmesi için hükümetten yasa çıkarmasını istedi.

  Dernek üyelerinin sadece belirli sahil şeritlerinde değil, halka açık tüm alanlarda çıplak dolaşmak istediğini belirten dernek sözcüsü Kim Bindesböll Andersen, "Çıplaklık yadırganacak bir durum olmamalıdır. İnsanlar istedikleri zaman çırılçıplak olabilmeli. Otobüs ve trenlere çıplak binebilmeli, sokakta çarşıda çıplak gezip, bisikletiyle çıplak vaziyette dolaşabilmeli ve hatta alışveriş edebilmelidir. Bizim istediğimiz biraz daha özgürlük ve çıplaklığın kamuya açık tüm alanlarda yer alabilmesinden ibarettir" dedi.

  Dernek toplantılarında son aylarda, üyelerin kamuoyuna açık yerlerde ne kadar çıplak dolaşmalı konusunu tartıştığını belirten Kim Bindesböll Andersen, insanların artık çıplakları görmekten rahatsız olmadıklarını söyledi. Andersen, dernek toplantılarında, bazı üyelerin sadece parklarda, sahillerde çıplak olabilmeyi talep ettiğini, bazılarının ise tren ve otobüslerde de çıplak dolaşabilmeyi arzu ettiğini söyledi.

  /images/100/0x0/55ea51d1f018fbb8f87824feÖte yandan bir başka çıplaklar derneği "Dansk Naturist Union", Çıplaklar Derneği’nin talebini anlamakta güçlük çektiklerini çıplak olmanın, çıplaklığı sevmeyen insanları rahatsız etme hakkını doğurmadığını bildirdi. Dans Naturist Union Derneği Başkanı Svend Overgaard, "Biz çıplaklıkla ilgili istediğimiz her imkána, bize ayrılan sahil şeritleri ve özel kamp yerlerinde sahibiz. Mevcut imkánlardan memnunuz. Bunun dışındaki talepler diğer insanları provoke etmekten başka bir şey değildir" dedi.

  Danimarka yasalarında, insanların halka açık yerlerde çıplak dolaşmalarını yasaklayan bir madde yok.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı