Kamu-Sen Uzlaştırma Kurulu'na başvuracak

ANKA
31.08.2006 - 13:08 | Son Güncelleme: 31.08.2006 - 13:08

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, hükümetle yürütülen toplu görüşmelerden sonuç alınamaması nedeniyle Uzlaştırma Kurulu’na başvuracaklarını açıkladı ve AKP’nin memurlara karşı sorumluluklarını yerine getirebilmesi için zemin ve zaman bulunduğunu ileri sürdü.

Akyıldız, aksi takdirde, çeşitli eylemler yaparak siyasi iktidarın başını ağrıtacaklarını belirterek, "Alanlar kesinlikle ısınacaktır" dedi.

Akyıldız, Türkiye Kamu-Sen Genel Merkezi'nde yaptığı basın toplantısında toplu görüşme sürecini değerlendirdi. Akyıldız, "Siyasi iradenin, memurun hak mücadelesi dışında herhangi bir amaç gütmeyen sendikalarımıza ve konfederasyonumuza karşı yersiz, gereksiz ve asılsız iddialardan vazgeçip, sosyal diyalog kültürümüze katkıda bulunmalarını bekliyoruz" diye konuştu. Akyıldız, yasanın sağladığı hak, yetki ve sorumlulukları sonuna kadar kullanamaya kararlı olduklarını bildirdi.

Akyıldız, Kamu İşveren Kurulu'nun toplu görüşme masasına gerçekçi ve samimi bir yaklaşımla gelmemesine karşın, diyalog sınırlarını zorladıklarına ve memurların haklarının ilerletilmesi için tüm sorunlarını gündeme taşıdıklarına dikkat çekti.

"İŞİN İÇİNE PARA GİRDİ, KAVGA O NOKTADA ORTAYA ÇIKTI"

Toplu görüşme masasında kamu çalışanlarının sorunlarını konuşma olanağı bulduklarını belirten Akyıldız, "İşin içine para girdi, kavga o noktada ortaya çıktı" dedi. Akyıldız, ayrıca görüşme sürecinde sendikaların muhatabının bürokratlar değil, siyasi irade olduğuna dikkat çekerek, "(Parayı ben vermiyorum, onlar veriyor) diyerek, masadan kalkmak sorumsuzluktur" dedi.

ALANLAR KESİNLİKLE ISINACAK, BAŞLARI AĞRIYACAK

Uzlaştırma Kurulu'nda olası bir uzlaşma zeminini engellememek için eylem takvimlerine ilişkin herhangi bir bilgi vermek istemediklerini kaydeden Akyıldız, hükümeti uzlaşmaya çağırdı. Uzlaşma sağlanamaması halinde "baş ağrıtıcı" eylemler yapacaklarını söyleye Akyıldız, "Alanlar kesinlikle ısınacaktır. Yapacağımız şeyler baş ağrıtacaktır. Zamanını ve yerini Türkiye Kamu-Sen belirleyecektir" diye konuştu.

MEMURA KAYNAK YOK, KÜRESEL GÜÇLERE VAR

Türkiye'de memur maaşları her gündeme geldiğinde, memurların toplumun değişik kesimleriyle karşı karşıya getirilmek istendiğini vurgulayan Akyıldız, şunları söyledi: "Her toplu pazarlık döneminde enflasyon hedeflemesi, ekonomik istikrarın sağlanması, kaynak sıkıntısı gibi gerekçelerle memurlarımıza sınırlı ücret artışı yapılmaktadır. Oysa küresel sermayenin talepleri derhal karşılanmakta, vergi afları, stopajların sıfırlanması, teşvikler, istisnalar ve vergi oranlarının düşürülmesi vasıtasıyla, ülkemizin kaynakları küresel güçlere yönlendirilmektedir."

GREV VE TOPLU SÖZLEŞME HAKKIMIZ VARDIR

Akyıldız, ayrıca uluslararası sözleşmelerden kaynaklı haklarla grev ve toplu sözleşme önündeki engellerin de kaldırılması gerektiğini belirtti.

Akyıldız, ayrıca uygulanan çarpık ücret politikaları sonucunda memurların yüzde 32'sinin açlık, yüzde 75'inin ise yoksulluk sınırının altında maaş aldığını kaydederek, ortalama memur maaşının yüzde 91'ini sadece gıda ve barınma harcamalarına gittiğini bildirdi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı