Kamu personeline avantajlı tatil paketi

Hürriyet Haber
12 Nisan 2016 - 22:08Son Güncelleme : 12 Nisan 2016 - 22:18

Bu yıla zor bir başlangıç yapan turizm sektörü için uzun süredir hazırlıkları süren destek paketi açıklandı.

Açıklanan destekler şimdilik sadece Antalya ve Muğla’yı kapsıyor. Kamu personeline avantajlı tatil paketi için de çalışmalara başlandı. Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’la birlikte destek paketindeki düzenlemeleri anlatan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Antalya ve Muğla’da 2015 yılında 9 ay çalışan, 3 ay işi askıya alınan toplam 44 bin 753 kişinin, 3 aylık sigorta primleri ve asgari ücretlerinin İŞKUR tarafından karşılanacağını açıkladı. Bu destekten yararlanmak için 2016 yılında da 9 ay çalışılması şartı bulunduğunu belirten Soylu, işverenler tarafından çalışanlara yönelik verilecek eğitimler için de kaynak ayrılacağını belirtti.

Antalya, Alanya, Trabzon, Dalaman, Milas-Bodrum, Adnan Menderes, Atatürk ve Esenboğa havalimanları ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve ören yerlerinde yabancı dil bilen kişilerin istihdam edileceğini söyleyen Soylu, “Program kapsamında 6 ay süreyle eğitime tabi tutulup istihdam edilmesi planlanan bin 200 kişi için de, 14 milyon 544 bin lira kaynak ayrıldı” dedi. Yabancıların çalışma izinlerinde de kolaylık sağlanacağını kaydeden Soylu, “Paket kapsamındaki işletmelerde çalışacak yabancılar için ödenecek minimum ücret tutarı brüt asgari ücretin üç katından bir asgari ücret düzeyine düşürülecek. Yabancı çalıştırmak için Türk vatandaşı istihdamı şartı kaldırılacak” dedi.

YERLİ TURİST ARTTI

Bakan Ünal da yerli turistlerle ilgili rakamları paylaştı. Yerli turistlerin rezervasyonlarının bu yılın ilk 3 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 artış gösterdiğini ve 4 milyona ulaştığını belirten Ünal, şöyle devam etti: “Şu anda, TÜRSAB, TÜROB, TÜROFED, sektörle birlikte üzerinde çalıştığımız, kamuya dönük ve kamu personeline iç turizmde avantajlı fırsatlar sunmaya dönük bir çalışmamız var.”

Etiketler: kamu , memur , tatil


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı