ANKARA HABERLERİ

Kamu kurumları atık pil toplamada sınıfı geçemedi

Hürriyet Haber
02.10.2008 - 00:00Son Güncelleme : 01.10.2008 - 22:58

Kamu kurumlarının atık pil toplama konusundaki eksiğini tespit eden Çevre ve Orman Bakanlığı, bir genelge yayınlayarak AB direktifleri ve ulusal program kapsamında 2005 yılında çıkarılan atık pil ve akümülatörlerin kontrolü yönetmeliğinin daha etkin uygulanması istedi.

Hürriyet Haber

ÇEVRE ve Orman Bakanlığı, Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği kapsamında "etkin bir toplama sistemi kurulamadığı" gerekçesiyle daha etkin uygulama için kurumlara genelge gönderdi.

Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu imzasıyla kurumlara gönderilen genelgede, söz konusu yönetmelikle atık pil ve akümülatörlerin çevreye zarar verecek şekilde kullanımları, doğrudan veya dolaylı alıcı ortama verilmesinin yasaklandığı, bunun yanında üretici sorumluluğu ilkesinden hareketle atık pil ve akümülatörlerin toplanması konusunda pil ve akümülatör üretici ve ithalatçılarına yükümlülükler getirildiği belirtildi.

Atık pillerin çevreye zarar vermeden düzenli şekilde evsel katı atıklardan ayrı olarak toplanması, taşınması, ayrıştırılması, geri kazanılması veya bertaraf edilmelerine ilişkin faaliyetlerin yürütülmesi amacıyla pil ithalatçıları ve üreticileri tarafından Taşınabilir Pil İthalatçıları ve Üreticileri Derneğinin (TAP) kurulduğu anımsatılan genelgede, atık toplama konusundaki hedeflere ulaşılabilmesi için derneğin Bakanlık tarafından yetkilendirildiği ifade edildi.

Toplama merkezi Aras Kargo

Derneğin atık pillerin toplanması konusunda yerel yönetimlerle, okullarla, kamu kurum ve kuruluşlarıyla ortak çalışmalar yürüttüğü vurgulanan genelgede şunlar kaydedildi:

"TAP, Türkiye’nin her yerinden toplanan atık pillerin Aras Kargo şubelerine getirilmesi ve bu şubelerin atık pil toplama merkezi olarak rol oynaması yönünde bir çalışma başlatmıştır. Bu kapsamda bütün yurtta duyarlı vatandaşların biriktirdikleri pilleri bırakabilecekleri bir merkez oluşturulmuştur. Bu iş için vatandaşlardan herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Ücretsiz nakil

Kargo şubelerinde toplanan atık piller ise Aras Kargo tarafından belirli periyotlarda derneğin belirleyeceği pil ayrıştırma merkezlerine ücretsiz nakledilmektedir. Bununla birlikte söz konusu yönetmeliğin ’Tüketicilerin Yükümlülükleri’ başlıklı 13. maddesi gereğince tüketiciler atık pilleri evsel atıklardan ayrı toplamakla, pil ürünlerinin dağıtımın ve satışını yapan işletmelerce veya belediyeler ve oluşturulacak toplama noktalarına atık pilleri teslim etmekle yükümlüdürler. Ancak 2005 yılından beri uygulamada olan yönetmelik kapsamında özellikle kamu kurum ve kuruluşlarında atık pil toplama çalışmalarının başlatılamadığı ve etkin bir toplama sisteminin kurulamadığı Bakanlığımızca gözlenmektedir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kamu kurumları atık pil toplamada sınıfı geçemedi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:52
  • Guneş
   06:31
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   16:15
  • Akşam
   18:50
  • Yatsı
   20:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı