Ege Haberleri

  Kamu denetimi fırtına gibi

  Latif SANSÜR, (DHA)
  25.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen, iki yıl önce göreve başlarken olumsuzluklara izin verilmeyeceğini söyledi. Nitekim, ilçede oluşturulan denetim ekibi fırtına gibi esti, ceza yağdırdı.

  KUŞADASI Kaymakamlığı’na iki yıl önce atanan Mustafa Esen, göreve başladığında “Yasa dışına izin vermeyeceğiz” dedi ve sözünü de tuttu. Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan Turizm Koordinasyon Kurulu’nun ‘Kamu Denetim Ekibi’ 2009 turizm sezonunda boş durmadı.
  Ceza yağmuru
  Zabıta, polis, jandarma, doktor ve vergi memurundan oluşan denetim ekibi 24 saat seyyar satıcılar, hanutçuluk, ruhsatsız işyerleri, gürültü ve görüntü kirliliği konusunda olumsuzlukları belirledi, gerekli işlemleri yaptı. Devreye giren ‘Mobese’ kameralarının da desteğiyle denetim ekibi, yasa ve yönetmeliklere uymayan işyerlerine ceza yağdırdı.
  Kuşadası Emniyet Müdürlüğü, 14 otelle iki bara fuhuş gerekçesiyle toplam 480 gün kapatma cezası verdi. Tüm uyarılara karşın çevreyi rahatsız etmekte ısrar eden bir işyerine 10 bin 352 lira para cezası verildi. Ruhsatsız 15 işyeri toplam 112 gün kapatıldı.
  Jandarma ekipleri Davutlar ve Güzelçamlı başta olmak üzere, sorumluluk bölgelerinde gürültü yapan, Kabahatler Kanunu’na aykırı davrananlarla kimlik bildirmeyenler hakkında 500 işlem yaparak 70 bin lira ceza yazdı. Tarım Müdürlüğü ekipleri, halk sağlığını olumsuz etkileyecek koşullarda gıda üreten 51 işyerine 57 bin lira ceza kesti. birini de tamamen kapattı. Evlere su servisi yapan iki işyeri sağlıksız bulunarak 5’er bin lira ceza ödedi.
  Kimseye ödün yok
  Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen, denetimlerin aralıksız süreceğini belirtti, “Bu yıl uyarılarımızı yaptık, bir çok işyerinin olumsuz koşullarını değiştirdik. Bundan sonra da denetimlerimiz sürecek. Halk sağlığını tehlikeye atmakta ısrar eden, çevreyi rahatsız edenlere yasaların emrettiği en yüksek cezalar uygulanacaktır” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı