ANKARA HABERLERİ

Kamu aşçıları kazan kaldırdı

Seyid Fatih POYRAZ-Cem GEÇİM/İHA
22.12.2017 - 14:52Son Güncelleme :

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan aşçılar, 3795 sayılı Kanun gereği tekniker ve teknisyen unvanlarının verilmemesini Devlet Personel Başkanlığı önünde kazan kaldırarak protesto etti.

Seyid Fatih POYRAZ-Cem GEÇİM/İHA

 

Kamu Aşçılar Derneği öncülüğünde, Devlet Personel Başkanlığı (DPB) önünde toplanan yaklaşık 100 aşçı, kendilerinin 'vasıfsız' olarak değerlendirilmelerini, "Avrupa'da pizza sanat, pizza yapan sanatçı", "Bizde aşçı, hala yardımcı hizmetli" pankartlarıyla birlikte, ıslık, düdük, kazan kaldırma ve alkışlarla protesto etti. Grup adına bir açıklama yapan Kamu Aşçılar Derneği Başkanı ve aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri Sıhhiye Ordu Evi Aşçısı Serkan Çetinöz şunları söyledi:
"Aşçı, kağıt üzerinde kısa yazılsa da insanın ömrü boyunca tam öğrenemediği bir meslektir. Emek ister, zaman ister ve tabi ki sevgi ister. Günümüzün en popüler mesleklerinden biri olan aşçılık mesleği kamu kurum ve kuruluşlarında vasıfsız olarak değerlendirilmektedir. Oysa Devlet Memurları Kanunu’nun 3. maddesinde kamuda sınıflandırmanın meslek ve niteliklere göre yapılacağı hüküm altına alınmıştır. Fakat mesleğimiz vasıfsız görülmekte ve birçok özlük haklarından mahrum bırakılmaktadır.

DPB KANUNU TANIMIYOR

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin çıkardığı 3795 sayılı Kanun 9 Aralık 2016’da Resmi Gazete’de yayınlandı. Bu kanuna göre, aşçılık teknik bir bölüm oldu. Fakat yüce meclisimizin verdiği bu hak maalesef DPB tarafından tanınmadı. Bu durumun Anayasa'mızın Sosyal Hukuk Devleti ve eşitlik ilkesine aykırı olduğu açık ve nettir. DPB, Anayasa ve kanunlardan gelen hakkı gasp etmektedir."
Yaklaşık 100 aşçıdan oluşan grup, mesleklerinin önemini ve vasıfsız olmadıklarını belirtmek için yanlarında getirdikleri büyük kazanı havaya kaldırarak protestolarına son verdi.

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kamu aşçıları kazan kaldırdı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Aralık 2017 tarihinde saat 14 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kamu aşçıları kazan kaldırdı haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Şubat 2018, Cuma
 • İmsak
  06:01
 • Guneş
  07:24
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:09
 • Akşam
  18:40
 • Yatsı
  19:58
Sayfa Başı