ANKARA HABERLERİ

Kampüste cinsel tacize karşı destek birimi

Yıldız Aktaş / A.A
14.10.2011 - 00:00 Son Güncelleme :

Türkiye’de devlet üniversiteleri arasında Cinsel Taciz ve Cinsel Saldırıya Karşı Destek Birimi, ilk kez Ankara Üniversitesi (AÜ) bünyesinde oluşturuldu.

Yıldız Aktaş / A.A

ANKARA Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Alev Özkazanç, AÜ senatosu tarafından kabul edilen Cinsel Tacize ve Cinsel Saldırıya Karşı Politika Belgesiyle cinsel taciz ve cinsel saldırıdan arınmış bir akademik ve mesleki ortamın yaratılmasına yönelik ilkelerin belirlendiğini ifade etti. Özkazanç, “Bunun yanı sıra toplumun başka pek çok yerinde olduğu gibi üniversitede de yaşanan cinsel taciz olgusuna karşı kurumsal farkındalılık yaratmak istiyoruz. Aynı zamanda kurumda bu tür iddialar karşısında etkin ve hızlı işleyen bir savunma ve soruşturma mekanizmasını oluşturmak, bütün üniversite bileşenlerini bu konuda bilgilendirerek onlara danışmanlık sağlamak istiyoruz” dedi.

Böylece üniversitenin, bir kurum olarak en merkezi düzeyde üniversite ortamının cinsel tacizden arındırılması, huzurlu, güvenli ve eşitlikçi bir ortamın yaratılması için iradesini belirtmiş olacağını ifade eden Özkazanç, politika belgesi uyarınca kurulan destek biriminin, AÜ Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (KASAUM) bünyesinde faaliyette bulunacağın, birimin yedi kişiden oluştuğunu bildirdi.

Birim bünyesinde aynı zamanda bir uzmanın da yer alacağını dile getiren Kazanç, şunları söyledi:

“Bu uzman önce bu taciz iddialarını ele alacak, uzmanın yönlendirmesiyle birim toplanarak iddianın ele alınıp alınamayacağına karar verecek. Eğer politika belgesini kapsayan bir durum söz konusu ise şikayetçinin talebine bağlı olarak ya bir arabuluculuk mekanizması önerilecek ya da doğrudan disiplin soruşturması açılacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kampüste cinsel tacize karşı destek birimi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:11
 • Guneş
  07:58
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:09
Sayfa Başı