ANKARA HABERLERİ

Kampuslerde kepler havalarda uçuyor

Cengizhan ÇATAL
01.07.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Yaz mevisimi ile birlikte birer birer tatile giren üniversitelerde öğrenciler tatilin keyfini çıkarmaya başladı, okulunu bitirenlerde ise mezuniyet sevinci var. Hacettepe ve Başkent Üniversiteleri’nin mezunları diplomalarını düzenlenen törenlerle aldılar.

Cengizhan ÇATAL

HACETTEPE Üniversitesi (H.Ü) Tıp Fakültesi 2006-2007 öğretim yılı mezunları ile Başkent Üniversitesi mezunları diplomalarını törenle aldılar.

H.Ü Sıhhiye yerleşkesi açık amfide, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan törende konuşan Rektör Prof. Dr. Tunçalp Özgen, bugün tıp fakültesinden mezun olan öğrencilerin yeni bir yaşama ilk adımı attıklarını söyledi.

Özgen, bilgi ve kültürün düşünmeyi gerektirdiğini ifade ederek, şunları söyledi:

EN ÖNEMLİSİ LAİKLİK

"Bana göre Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli temel niteliği laikliktir. Laiklik insanları ayrımcılığa götürmez. Tam tersine laiklik vatanı, bu vatanda yaşayan insanları birleşmeye götürür. Bu ülkenin ikinci temel taşı tek millet olmamızdır. Bu topraklarda binlerce yıldır tek millet yaşıyor ve tek millet yaşayacak. Bayrağımız tek, vatanımız bölünmezdir. Sizler Hacettepeli olarak tabii ki bunun bilincindesiniz. Türkiye Cumhuriyeti’nin üçüncü önemli niteliği ise akıl, mantık ve bilimdir."

ULUS İÇİN ÜÇ TEMEL UNSUR

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serhat Ünal da adalet, eğitim ve sağlığın bir ulusun 3 temel unsuru olduğunu kaydederek, diğer alanlarda olduğu gibi sağlık alanında da problemlerin bulunduğunu, bu durumun mezun olan öğrencileri yıldırmaması gerektiğini söyledi.

Dönem birincileri Fulya Yaylacıoğlu ve Ahmet İşleyen ile yabancı uyruklu öğrenciler adına Zarni Htway’ın da konuşma yaptığı törende, mezun olan 366 öğrenciye diplomaları verildi. "Hekimlik Andı" nı okuyan öğrenciler, daha sonra keplerini havaya attı.

Kırkıncı yıla bir hafta kaldı

HACETTEPE Üniversitesi’nde bir diğer heyecan da, 7 Temmuz’da kutlanacak olan 40. yaşgünü. Bilimsel öncülüğü ile alanlarında uluslararası başarılara imza atan çok sayıda mezun vermenin yanısıra etkinlikleriyle başkentin bilimsel, sosyal ve kültürel hayatını da canlandıran Hacettepe Üniversitesi, 40. yaşgününü şölene dönüştürecek. Hacettepe Senfoni Orkestrası’nın konseri ile başlayacak kutlamalar, kurucusu ve Onursal Rektörü Prof. Dr. İhsan Doğramacı ile Rektör Prof. Dr. Tunçalp Özgen’in yapacağı konuşmaların ardından, sinevizyon gösterimiyle 40 yılın öyküsü anlatılacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kampuslerde kepler havalarda uçuyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı