AKSARAY HABERLERİ

Kampüse 250 Dönümlük Yurt Yeri

IHA
08 Eylül 2015 - 13:15Son Güncelleme : 08 Eylül 2015 - 13:16

AKSARAY VALİSİ ŞEREF ATAKLI, YURT BİNASI YAPILMASI İÇİN ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜNE 250 DÖNÜMLÜK YURT YERİ AYRILDIĞINI SÖYLEDİ.

IHA

Aksaray Valisi Şeref Ataklı, üniversite öğrencilerinin barınma ihtiyacının karşılanması için özel idarenin üniversite kampüsü içerisinde yurt yapabileceğini söyledi.
Yapılacak yurtların 15 yıllığına Kredi Yurtlar Kurumuna kiralanabileceğini belirten Vali Ataklı, özel sektöründe bu konuda daha etkin olması gerektiğini belirtti. İl Genel Meclisini ziyaretinde yurt konusunda açıklamalarda bulunan Vali Ataklı, Aksaray Üniversitesinin gelişerek büyüdüğünü öğrenci sayısının 20 bine yaklaştığını ifade etti. Aksaray merkezde 16-17 bin öğrenci sayısına ulaşan Aksaray üniversitesinin yeni kurulan tıp fakültesi ve diğer bölümlerle daha da büyüyeceğini belirten Vali Ataklı, “Bu öğrencilerin barınma ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor. Yurt kapasitesine bakıldığında hem Kredi Yurtlar Kurumu hem özel sektörün toplamda yaklaşık 6 bin kişilik kapasitesi bulunuyor. Buna karşılık yaklaşık 10 bin öğrenciye daha yurt gerekiyor” dedi.
Yurt ihtiyacının karşılanmasına dönük yaptıkları çalışmada üniversite kampüs alanı içerisinde 250 dönüm araziyi tahsisten çıkartıp hazineye devrini sağlayarak burada imar çalışması yaptıklarını ifade eden Vali Ataklı, 10 tane yaklaşık 10’ar dönümlük parsel oluşturduklarını bu parsellere isterse özel sektöründe kiralayarak yurt yapabileceğini kaydetti. Aksaray Üniversitesinin büyümesinin göz önüne alınarak yurt ihtiyacı konusunda hızlı hareket ederek bir çalışma yapılması gerektiğini vurgulayan Vali Ataklı, “Özel idare olarak biz bunu yapabiliriz. Bunun gerekli ve faydalı bir iş olacağı kanaatindeyim. Bunu özel sektör de yapabilir. Tıp fakültesi kuruldu, zaman içinde üniversitenin kapasitesi artıyor. O nedenle yurt ihtiyacı bitmez bunu karşılamaya dönük bir çaba içinde olmamız lazım. Bu konuyu iyi değerlendirmeliyiz” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aksaray haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aksaray ilinden Kampüse 250 Dönümlük Yurt Yeri hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Eylül 2015 tarihinde saat 13 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kampüse 250 Dönümlük Yurt Yeri haberi güncellenecektir.

AKSARAY İLÇELERİ
  AKSARAY NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:05
  • Guneş
   05:53
  • Öğle
   12:59
  • İkindi
   16:45
  • Akşam
   19:44
  • Yatsı
   21:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı