GeriKampüs Üniversitelilerden köy okuluna kütüphane projesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üniversitelilerden köy okuluna kütüphane projesi

Üniversitelilerden köy okuluna kütüphane projesi

Bilkent Üniversitesi'nden 50 gönüllü öğrenci Tokat'ın Turhal ilçesindeki köy okuluna kütüphane kazandırdı.

Bilkent Üniversitesinin gönüllü öğrencileri tarafından hazırlanan "Güneş Köyden Doğuyor" projesi kapsamında Tokat'ın Turhal ilçesindeki köy okuluna kütüphane kuruldu.

"Bilkent Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Projeleri" kapsamında hazırlanan "Güneş Köyden Doğuyor" projesinde yer alan gönüllü 50 öğrenci, Yenisu Köyü İlkokulu ve Ortaokulunda önce kütüphane odasını boyadı, ardından rafları ve masaları kurdu. Gönüllüler, köy okulunun öğrencileriyle resimler çizip şarkılar söyledi, deneyler yaptı.

Projenin koordinatörü, Endüstri Mühendisliği bölümü 3. sınıf öğrencisi Zeynep Şengir, yaptığı açıklamada, 7 farklı alt grup olarak projeyi yürüttüklerini anlattı. Şengir, "Köy okuluna 50 kişilik bir ekip olarak geliyoruz. Gruplara ayrılıyoruz. Bilim, müzik, spor, resim, tiyatro ve genel kültür olarak çocuklarla hem eğitici hem öğretici etkinlikler yapıyoruz. Bunun yanı sıra bir de yapı grubumuz var. Onlar da okula kütüphane kazandırıyorlar." dedi.

"Proje kapsamında birçok köy okuluna gittik"

Projenin 2010'dan bu yana uygulandığını ifade eden Şengir, Yenisu köyünün yardım ettikleri 16. köy olduğunu söyledi.

Gönüllü öğrencilerden Mert Övken proje kapsamında birçok köy okuluna gittiklerini aktararak, "Geldiğimiz köyde kütüphane bırakmaya çalışıyoruz çocuklara. İçini kitaplarla dolduruyoruz. Onları okumaya sevk edecek, ufuklarını açacak hediyeler bırakmaya çalışıyoruz." diye konuştu. - AA


Yorumları Göster
Yorumları Gizle