GeriKampüs Türk Sineması Yaz Okulu bugün başlıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk Sineması Yaz Okulu bugün başlıyor

Türk Sineması Yaz Okulu bugün başlıyor

Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Türkçe Yaz Okulu’na bu yıl yeni bir program daha ilave ederek, dünyanın farklı ülkelerinden sinema bölümü öğrencilerini ve mezunlarını ‘Türk Sineması Yaz Okulu’nda ağırlayacak.

Sadece sinema alanından katılımcıların yer alacağı Türk Sineması Yaz Okulu’nun ilki bu yıl 30 Temmuz – 12 Ağustos tarihleri arasında Sinema Genel Müdürlüğü'nün destekleri ve İstanbul Şehir Üniversitesi iş birliği ile gerçekleştirilecek.

30 Temmuz Pazartesi günü İstanbul Şehir Üniversitesi Dragos kampüsünde başlayacak ve 12 Ağustos Pazar gününe kadar 2 hafta sürecek Türk Sineması Yaz Okulu programına 19 ülkeden 23 genç sinemacı katılıyor. Akademik programı İstanbul Şehir Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü tarafından hazırlanan Türk Sineması Yaz Okulu’nda sinema alanında önemli öğretim üyeleri dersler verecek. Osmanlı’ya sinemanın gelişinden, Türk dizilerine, öncü kadın sinemacılardan, belgesel sinemaya sinemanın Türkiye’deki serüveni ele alınacak.

Dünyanın farklı bölgelerinden sinema öğrencileri katılacak 

Akademisyenlerin sunuşlarının yanı sıra, sektörden önemli yönetmen, senarist, oyuncu, yapımcı ve sinema eleştirmenlerle buluşmaların da gerçekleşeceği Türk Sineması Yaz Okulu kapsamında ayrıca Türk sinemasının önemli yapıtları da gösterilecek. Türk Sineması Yaz Okulu süresince Mimar Sinan Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü, Türker İnanoğlu Vakfı Sinema ve Tiyatro Müzesi, Türk Sineması Araştırmaları ve SEKA Film Stüdyoları’nın da aralarında olduğu çeşitli geziler düzenlenecek.

Ayrıca Türk Sineması Yaz Okulu programı kapsamında UNESCO ''Yaratıcı Şehirler Ağı''nda bulunan Gaziantep şehrine de bir gezi tertiplenecek. Gaziantep’in zengin ve kadim kültürel birikiminin genç sinemacılar ile paylaşılmasının amaçlandığı gezi programı kapsamında Mutfak Sanatları Eğitim Merkezi ziyaret edilerek, Türk yemeklerinin yapılış serüveni tecrübe edilecek. Gezide ziyaret edilecek önemli mekânlar arasında, gerek yapısal kompleksi gerekse içinde yer alan eserleri açısından dünyanın en önemli müzeleri arasında yer alan Zeugma Mozaik Müzesi de yer alıyor.

Türk Sineması Yaz Okulu bugün başlıyor

Yeşilçam’ın efsane oyuncuları Türkan Şoray ve Ediz Hun ile söyleşi

Türk Sineması Yaz Okulu programının en heyecan verici bölümlerinden biri de 2 Ağustos tarihli buluşma ve söyleşi. Yeşilçam’ın efsane oyuncuları Türkan Şoray ve Ediz Hun’un katılımları ile İstanbul Şehir Üniversitesi Dragos Kampüsü’nde açık havada yapılacak buluşma ve söyleşide, Yeşilçam’ın usta isimlerin Türk Sinemasına dair tecrübe, deneyim ve hatıraları genç sinemacılar ile paylaşılacak. Açık havada gerçekleştirilecek buluşma kapsamında usta ikilinin başrollerini paylaştığı bir sinema filminin de gösterimi yapılacak.

Katılımcı ülkeler: Amerika Birleşik Devletleri, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Fas, Fransa, Güney Afrika, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İran, İtalya, Karadağ, Kosova, Lübnan, Macaristan, Mısır, Polonya, Romanya, Rusya, Sırbistan.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle