GeriKampüs Sokakların sesi: Duvar yazıları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sokakların sesi: Duvar yazıları

Sokakların sesi: Duvar yazıları

75. sayımızın Kantin sayfasını duvar yazılarına ayırdık.

Her mahallede, her sokakta birçok duvar yazısı görüyoruz. Boş duvar bulan her genç, aşkını, isyanını, ergenliğini bu masum duvarlardan çıkarıyor. Ortaya ise bazen komik, bazen hüzünlü manzaralar çıkıyor. Peki neden yazıldı bu yazılar? Hep birlikte bir göz atalım.

1- 

Sokakların sesi: Duvar yazıları

 

İyi niyetli bir kardeşimizsin belli ki. Hayata hep olumlu taraftan bakmayı seviyorsun. Haklısın, başka türlü geçmez bu hayat. Herkesin işi başından aşkın. Her yaşın kendine göre koşuşturmalı dönemleri var. Kendine ve başka birine vakit ayıramamıştır belki. İşi olmasa kesin severdi, bence de. Neden sevmesin ki? Senden olumlu olanını mı bulacak sanki? Türkçe’ye biraz daha dikkat etmeyi unutma.

 

2-

Sokakların sesi: Duvar yazıları

Bu kardeşimiz lisede bir kızdan hoşlanır. Duygusal ve utangaç biri olduğu için hoşlandığı kıza ilk başta açılamaz. Aylar sonra kıza açılmaya karar verir. Kızın yanına gider ve bir de ne duysun. En yakın arkadaşı kızla çıkıyormuş. Ne olduğuna anlam veremez ve başından aşağı kaynar sular dökülür. Kardeşimiz fonda Nejat Alp’ten “Arkadaşım” şarkısıyla  duvar yazısını yazmaya başlar.

 

3-

Sokakların sesi: Duvar yazıları
Orta direk bir ailenin çocuğudur. Ailesinden iyi bir eğitim almıştır. Azla yetinmeyi bilir. Kıt kanaat geçinen küçük bir ailede, emeğin değerini bilen bu kardeşimiz, istediğini elde etmek için çabalaması gerektiğinin farkındadır. Okul, iş, dostluk emek verilmesi gereken şeylerdir. Oldurmak için çabalar. Olursa olur, olmazsa da zaten alışmıştır. Daima oldurmak için çalış be kardeş.

 

4-

Sokakların sesi: Duvar yazıları

Türkçe’sinde problemleri olan bir arkadaşımızın daha gönlü yanmış. Kalabalık bir arkadaş ortamında sessizce takılan bu kişi, espriler karşısında hoşlandığı kızın gülüşüne hayran hayran bakmaktadır. Konuşmaya ve muhabbete dahil olmaya gerek duymaz. Kızın güldüğünü görmek kendisi için yeterlidir. “Ezik” diye tabir edilen bir tiptir. Biraz daha özgüvenli olup sohbete dahil olmanı tavsiye ederim.

 

5-

Sokakların sesi: Duvar yazıları
Kendini herkesten farklı gören birinin dramıdır. Ergenlik döneminin tam ortasındadır. Kimsenin onun gibi düşünmediğini, kimsenin onu anlamadığını düşünür. “Yalnız kurt” imajı çizer ve cool olmaya çalışır. Herkesi dışladığı gibi sevgilisini de “onlar gibi” diyerek dışlamaya çalışır. Muhtemelen en büyük derdi derste not almamaktır. Kim ders notlarını bununla paylaşmıyorsa paylaşsın. Bitsin bu dram. Duvarların eski hali daha güzeldi.

 

Yazan: Gökhun Kavalcı


Yorumları Göster
Yorumları Gizle